همشهری‌آنلاین: روزنامه تایمز بریتانیا می‌نویسد حسن روحانی رییس جمهور منتخب ایران در زمان شاه و هنگامی که در اسکاتلند زندگی و تحصیل می‌کرد از سوی پلیس به ظن فعالیت‌های مجرمانه دستگیر شده است.

عصر ایران نوشت: بر اساس این گزارش پلیس در سال آخر حیات رژیم شاه به اقامتگاه روحانی هجوم می‌برد و او را دستگیر و به بازداشتگاه منتقل می‌کند.

تایمز به نقل از حسن روحانی پلیس انگلیس را "گستاخ، خشن و بی رحم" توصیف می‌کند و می‌نویسد وی در طی بازداشت به درب سلولی در پلیس اسکاتلند یارد بسته شده بود. این اقدام در حالی صورت گرفته بود که روحانی از منظر قوانین بریتانیا مرتکب هیچ جرمی نشده بود و فقط علیه رژیم محمد رضا شاه فعالیت می‌کرد.

اسکاتلند یارد پس از اخذ اثر انگشت روحانی و پس از اینکه ساعت‌ها وی را در سلولی تحت بازداشت نگه می‌دارد، او را آزاد می‌کند.

روحانی در سال 1356 و پس از ایراد نطق تاریخی خود در مسجد ارک تهران در مجلس ترحیم سید مصطفی خمینی فرزند ارشد امام(ره) و پس از آنکه در لیست دستگیری ساواک قرار گرفت، مجبور به ترک کشور و سفر به انگلستان شد.

دکتر روحانی پس از ترک کشور و اقامت در انگلیس تصمیم به تحصیل در دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند می‌گیرد اما به موازات شعله ور شدن قیام‌های مردمی علیه حکومت شاه وی نیز تحت تاثیر فضای انقلاب ادامه تحصیل در انگلستان را رها و به جمع یاران رهبر انقلاب در نوفل لوشاتو فرانسه می‌پیوندد.

روحانی بعدها در دهه 1990 برای پیگیری ادامه تحصیل خود راهی انگلیس شد و توانست مدرک دکترای خود را در رشته حقوق از دانشگاه کلدونیان گلاسکو دریافت کند.

کد خبر 222145

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار