دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۲
۰ نفر

گروه حوادث: بالا رفتن قیمت ارز فرصت مناسبی بود تا کلاهبرداران، شگرد قدیمی کلاهبرداری با پول‌های خارجی سوخته را پس از چند سال از سر بگیرند.

متهمان

نخستین طعمه این باند، مرد جوانی بود که اوایل دی‌ماه سال گذشته به کلانتری 176حسن آباد رفت و مدعی شد از سوی چند مرد و با سناریویی از قبل طراحی شده هدف کلاهبرداری قرار گرفته است. وی در تشریح ماجرا گفت: همراه همسرم، از قم سوار یک خودروی پراید سفید شدیم تا به تهران بیاییم. داخل ماشین به غیراز راننده، 2 مرد دیگر هم بودند.

مردی که روی صندلی عقب نشسته بود طوری به زبان فارسی حرف می‌زد که تصور کردیم او خارجی و تبعه کشور دیگری است. پس از حرف‌های او، راننده رو به مردی کرد که روی صندلی جلو نشسته بود و گفت که مسافرش یکی از اتباع خارجی است و مقداری پول خارجی دارد که قصد تبدیل آنها به ریال را دارد. سپس به وی گفت که اگر پول‌هایش را بخریم، سرمایه‌گذاری خوبی انجام داده‌ایم و بعد هر دوی آنها مقداری از پول‌های مسافر خارجی را خریدند.

شاکی ادامه داد: من و همسرم که دیدیم آنها پول‌های خارجی را با قیمتی ارزان از مسافرخارجی خریدند، تصمیم گرفتیم باقیمانده پول‌ها را از وی بخریم. 700هزار تومان همراهمان بود و همه آن را صرف خرید پول‌های خارجی کردیم. درحالی‌که فکر می‌کردم سود خوبی در خرید پول‌های خارجی است، تصمیم داشتم تا طلاهای همراه همسرم را نیز خرج خرید این پول‌ها کنم اما همسرم مانع شد. فردای آن‌روز برای فروش پول‌های خارجی به مغازه صرافی در خیابان جمهوری رفتم اما وقتی کارمند صرافی چشمش به پول‌ها افتاد گفت که این پول‌ها هیچ اعتباری ندارد. او اظهار داشت که پول‌ها متعلق به زمان پیش از فروپاشی شوروی است و بعد از استقلال کشورها، این پول باطل شده و پول‌های جدیدی به بازار آمده است.

با شنیدن این حرف‌ها متوجه شدم که 3 سرنشین خودروی پرایدی که سوار آن بودیم، همدست بوده‌اند و در واقع با نقشه‌ای از پیش تعیین شده و سیاه‌بازی مرا فریب داده و پول‌هایم را در ازای پول‌های سوخته به جیب زده‌اند. با اظهارات شاکی، پرونده در اختیار کارآگاهان پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت و در همان ابتدا مأموران متوجه شدند که با یک باند سابقه‌دار روبه‌رو هستند که از روشی قدیمی برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند.

این شگرد مربوط به اواسط دهه‌80 بود. کلاهبرداران با استفاده از آن ده‌ها نفر را فریب داده و پول‌هایشان را به جیب زده‌بودند اما با اطلاع‌رسانی گسترده از سوی مطبوعات، شگردشان لو رفت و مدت‌ها از آنها خبری نبود اما حالا با توجه به بالا رفتن قیمت ارز، سر و کله این دسته از کلاهبرداران بار دیگر پیدا شده بود.

از آنجا که مالباخته شماره پلاک خودروی متهمان را به‌خاطر داشت، مأموران به بررسی‌های تخصصی پرداختند و با این سرنخ و همچنین چهره نگاری از کلاهبرداران توانستند هر 3 نفر آنها را که از اعضای یک خانواده هستند و سوابق متعدد کیفری در پرونده‌شان به چشم می‌خورد، شناسایی کنند. کارآگاهان با شناسایی مخفیگاه متهمان در منطقه قلعه حسن‌خان، بامداد 7خردادماه راهی آنجا شدند و در 2 عملیات همزمان توانستند هر 3 متهم را دستگیر کنند.

سرهنگ مرتضی رستمی، رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران با بیان این خبر گفت: متهمان در بازجویی‌ها اعتراف کردند که هنگام اجرای نقشه‌هایشان یکی نقش مسافر خارجی را بازی می‌کرد، 2‌نفر دیگر هم راننده و مسافری می‌شدند که قصد خرید پول‌های مرد خارجی را داشتند. به این ترتیب طعمه‌هایشان را به‌عنوان مسافر سوار می‌کردند و با سیاه‌بازی، کاری می‌کردند که آنها برای خرید پول‌های خارجی وسوسه شوند و از این طریق پول‌های بی‌ارزش و سوخته خود را به طعمه‌هایشان می‌فروختند.
وی افزود: این افراد طعمه‌های خود را محدوده میدان آزادی به‌ویژه در مسیرهای ورودی به شهر تهران شناسایی می‌کردند و با توجه به سوابق و همچنین اعترافات صریح هر 3 متهم، قاضی پرونده مجوز انتشار عکس بدون پوشش چهره آنها را صادر کرده و از شاکیان احتمالی خواسته است برای طرح شکایت به پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران مراجعه کنند.

کد خبر 218202
منبع: همشهری آنلاین

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز