یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: مجمع جهانی اهل بیت(ع) در اولین گام از برگزاری جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع)، فراخوان جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) را در دو قالب ساخت فیلم کوتاه و تألیف کتاب انگلیسی اعلام کرد.

پیامبر (ص)

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام دکتر نجف لک‌زایی معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) طی نشست روز یکشنبه 29 اردیبهشت با اعلام این خبر، گفت: در اولین دوره برگزاری جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع)، با توجه به هجوم تبلیغی به پیامبر اکرم(ص) و استفاده دشمنان از ابزارهای فرهنگی و هنری، «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» در دو زمینه «فیلم کوتاه» و « تألیف کتاب انگلیسی» با موضوع « پیامبر رحمت و عدالت حضرت محمد مصطفی(ص)» برگزار می‏ گردد.

وی به اهداف برگزاری جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) اشاره کرد و گفت: مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) یک سازمان غیردولتی و جهانی است که صدها نفر از نخبگان پیرو اهل‌بیت(ع) از سراسر جهان در آن عضویت دارند و رسالت خطیر پشتیبانی فکری، فرهنگی و تبلیغی از علاقمندان به خاندان عصمت و طهارت(ع) را بر عهده‌ دارد. این سازمان بین‌المللی، به حول و قوه الهی تاکنون اقدامات شایسته‌ و بزرگی انجام داده است و در استمرار این رسالت خطیر، اینک و با شدت گرفتن تبلیغات دشمنان اسلام و انسانیت و انتقال تهاجم آنان از حوزه جنگ سخت به حوزه جنگ نرم، بر آن است تا با ورود به عرصه ‏های جدید فرهنگی، تبلیغی و رسانه ای و بهره گیری از قالب های هنری، «جشنواره فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع)» را برگزار نماید.

حجت الاسلام لک‌زایی افزود: توجه و تبلیغ جنبه‏ های انسانی، فردی، اجتماعی و زیبایی های معنوی حیات پرنور پیامبر رحمت و عدالت محمد مصطفی(ص)، آگاهی بخشی به جامعه بشری ـ به ویژه جوامع غربی ـ نسبت به واقعیات حیات و دستورات پیامبر رحمت و عدالت، تعمیم ارزش های والای فرهنگی و اجتماعی دین مبین اسلام و قرآن کریم، از طریق ابزار فرهنگی و هنری، زمینه سازی برای نوآوری و تبادل اندیشه ها و آموخته های هنرمندان، تشویق مؤلفان، هنرمندان، سینماگران و نویسندگان برای پرداختن به موضوع پیامبر رحمت و عدالت، شناسایی و تشویق نویسندگان و هنرمندان متعهد دینی و کشف استعدادهای جدید و جایگزین سازی آثار مثبت به جای آثار موهن در رسانه‏ ها و شبکه‏ های اجتماعی در مورد اسلام و اهل بیت(ع) از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره به شمار می رود.

بر اساس این گزارش؛ جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) در بخش فیلم کوتاه، در سه شاخه فیلم کوتاه داستانی، مستند کوتاه و پویانمایی برگزار می شود. شرکت کنندگان بخش فیلم کوتاه این جشنواره می توانند موضوعاتی همچون بخش‏هایی از تاریخ و حیات پیامبر رحمت و عدالت(ص)، جلوه های اخلاقی، رفتاری و اجتماعی پیامبر رحمت و عدالت(ص)، رأفت و رحمت در قرآن کریم (با تأکید بر رسالت پیامبر اکرم)، تصویر کردن احادیث و کلمات پیامبر رحمت و عدالت(ص)،استفاده از سیره پیامبر رحمت و عدالت(ص) برای زندگی امروز، پاسخ به اهانت ها نسبت به پیامبر رحمت و عدالت(ص)؛ از جمله فیلم و کاریکاتورهای موهن را برای ساخت فیلم انتخاب نمایند.

همچنین بخش تألیف کتاب انگلیسی در دو شاخه حیات و سیره پیامبر اکرم(ص) با تأکید بر جلوه های انسانی و رحمانی و پاسخ به شبهات و سؤالات موجود در جوامع غربی درباره پیامبر اکرم(ص) برگزار می شود و کتاب‏ها باید در سال 2013 تألیف شده باشد و یا پیش از این به هیچ شکل منتشر نشده باشد.

جوایز

بر اساس اعلام دبیرخانه جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) به هر یک از نفرات اول در هر شاخه از جشنواره 14 سکه تمام بهار آزادی اهداء می گردد و به هر یک از نفرات دوم در هر شاخه از جشنواره 12 سکه تمام بهار آزادی و به هر یک از نفرات سوم در هر شاخه از جشنواره نیز 10 سکه تمام بهار آزادی اعطا می شود. همچنین به 14 نفر بعدی در هر شاخه هر کدام 2 سکه بهار آزادی اهداء می گردد.

مهلت ارسال فیلم کوتاه

زمان ارسال آثار حداکثر تا تاریخ 10 آذر 1392 (1 دسامبر 2013) باید برای دبیرخانه جشنواره ارسال شوند. بررسی، انتخاب و اطلاع‏ رسانی به شرکت کنندگان تا پایان آذر 1392 (21 دسامبر 2013) انجام خواهد شد و زمان برگزاری جشنواره همزمان با میلاد پیامبر اسلام(ص) در نیمه دوم دی ماه 1392 (ژانویه 2014) خواهد بود.

مهلت ارسال آثار مکتوب

شرکت کنندگان در بخش تألیف کتاب انگلیسی جشنواره، حداکثر تا تاریخ 1 بهمن 1392 (21 ژانویه 2014) باید آثار خود را برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنند که بررسی، داوری و اطلاع‏ رسانی به شرکت کنندگان تا 1 اسفند 1392 (20 فوریه 2013) انجام خواهد شد و زمان برگزاری مراسم اهدای جوایز بخش کتاب در نیمه اول اسفندماه 1392 (مارس 2014) برگزار می شود.

نحوه ارسال آثار

علاقه مندان به شرکت در مسابقه، باید آثار خود را به همراه فرم شرکت، با پست سفارشی به نشانی: ایران، قم، بلوار جمهوری اسلامی، نبش کوچه ششم، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، طبقه اول، دبیرخانه جایزه بزرگ اهل بیت(ع). ارسال کنند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی www.islamicartz.com/festival مراجعه نمایند.

کد خبر 214962
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز