گروه اقتصادی: روز گذشته جلسه غیرعلنی مجلس با حضور نمایندگان دولت برای بررسی دلایل گرانی کالاهای اساسی و دارو بدون کسب نتیجه مشخص برگزار شد.

این دومین جلسه غیرعلنی میان دولتی‌ها و مجلسی‌ها طی دو‌ماه اخیر بود که عملا دستاوردی برای مهار گرانی در پی نداشت. در این جلسه اظهارات کلی، تکراری، متناقض و همراه با توجیه وزرای دولت و رئیس‌کل بانک مرکزی نتوانست نمایندگان مجلس را قانع کند.به گزارش همشهری، در این جلسه که چهار ساعت به طول انجامید، غضنفری وزیر صنعت، خلیلیان وزیر کشاورزی و بهمنی رئیس‌کل بانک مرکزی از طرف دولت به سخنرانی پرداختند و 11نماینده هم دیدگاه‌های خود را بیان داشتند.

شمس‌الدین حسینی به‌عنوان وزیر اقتصاد دولت هم به این جلسه دعوت شده بود که از حضور در آن سرباز زد. اختصاص ارز مرجع به دارو و کالاهای اساسی به همراه کاهش هزینه بازگشایی ال سی، مهم‌ترین خواسته نمایندگان در این جلسه بود اما وزرای دولت و رئیس‌کل بانک مرکزی با همان مواضع گذشته، منشأ مشکلات را به بخش‌های دیگر نسبت دادند.

در این زمینه یک عضو کمیسیون اقتصادی در تشریح جزئیات این جلسه غیرعلنی گفت: وزرای دولت در این جلسه هم به مانند جلسات پیشین، بیشتر به حاشیه‌ها پرداختند و به‌دنبال رفع مسئولیت از خود بودند. هرچند برخی مسائل و مشکلات مطرح شد اما دولت بیشتر توجیه‌کننده بود و نمی‌توان استنباط رفع نگرانی‌ها را به‌طور ملموس داشت. ابراهیم نکو با انتقاد از مواضع تکراری مسئولان دولتی، اظهار داشت:

دولتی‌ها همان حرف‌هایی را که در مطبوعات می‌زنند تکرار کردند و راه‌حل منطقی برای برون‌رفت از مشکلات ارائه نکردند. به‌نظر می‌رسد دولتمردان راهکار منطقی و فرمول اقتصادی برای حل مشکلات ندارند. در این شرایط بعید است با سیاست‌های فعلی تا پایان عمر دولت دهم بتوان مشکلات جاری را حل کرد. این نماینده مجلس درخصوص درخواست نمایندگان از دولت برای ارائه ارز مرجع به واردات دارو و کالاهای اساسی گفت: باوجود صحبت‌هایی که رئیس بانک مرکزی داشت بعید می‌دانم در این ماه‌های باقیمانده از دولت دهم ارز مرجع به وارد ات بازگردد. چراکه دولت می‌خواهد در آستانه انتخابات بخشی از کمبود منابع خود را از این طریق پوشش دهد و ارز را برای این کالاها با قیمت مبادله‌ای بفروشد.

یک عضو دیگر کمیسیون اقتصادی مجلس نیز از تناقض‌گویی دولتی‌ها در بیان دلایل گرانی در جلسه غیرعلنی امروز مجلس سخن گفت. محمدرضا پورابراهیمی به فارس گفت: بانک مرکزی معتقد است که در تخصیص ارز کوتاهی نکرده، ولی در بازار گرانفروشی اتفاق می‌افتد، اما از طرف دیگر وزیر صنعت می‌گوید نظام کنترل بازار کار خودش را انجام می‌دهد و افزایش قیمت‌های صورت گرفته در سطح بازار ناشی از افزایش قیمت ارز است و ارز مرجع به‌طور کافی در اختیار ما قرار نگرفته است.

به گزارش همشهری، در جلسه غیرعلنی مجلس 90نماینده برای نطق ثبت‌نام کردند که 11نفر به قید قرعه به سخنرانی پرداختند. احمد توکلی به همراه چند رئیس کمیسیون مشهورترین نمایندگانی بودند که پشت تریبون رفتند. به گفته حاضران در جلسه، مهم‌ترین موضوع مورد تأکید نمایندگان ادامه اختصاص ارز مرجع برای واردات دارو و کالاهای اساسی بوده که محمود بهمنی آن را در مورد دارو و برخی کالاها منتفی دانسته و فقط برای گندم، ذرت و جو تعهد ارائه ارز مرجع داده است.

حتی مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم از نبود همکاری با بخش تولید انتقاد کرد اما نگفت چه‌کسی با بخش تولید همکاری نمی‌کند و توضیح داد تأمین‌نشدن ارز برای واردات کالاهای اساسی مشکل‌ساز شده است.در پایان این جلسه، مصری، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس ضمن تشریح خواسته‌های مطرح‌شده از دولت، حل مشکلات اقتصادی و جلوگیری از رشد بیشتر تورم را منوط به اجرای تعهدات از سوی دولت دانست.

کد خبر 213095

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار