سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۵:۳۵
۰ نفر

علف‌های هرز، گیاهان و ساقه‌های گندم آنچنان در بنای جهانی تخت جمشید روئیده‌ که کل محوطه را یک دست سبز کرده‌اند.

تخت جمشید  به تسخیر علف‌های هرز درآمد

خبرگزاری مهر از شیراز اعلام کرد که عظیم‌ترین بنای سنگی جهانی این روزها درگیر رویش گیاهان است، گیاهان خوشرنگی که در جای جای محوطه رشد و نمو کرده‌اند.
علف‌های هرز و ساقه‌های گندم گاهی آنقدر رشد کرده‌اند که سنگ‌های محوطه را غرق خود ساخته و بیشتر از خود سازه‌ها، این گیاهان هستند که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کنند.
براساس این گزارش، بارش‌های متناوب و به نسبت زیادی که در چندماه گذشته در استان فارس و شهرستان مرودشت رخ داده، موجب رشد زیاد ساقه‌های گندم در محوطه بنای تخت جمشید شده است.

رویش علف‌ها و گیاهان بیشتر کاخ‌ها و بناهای این محوطه را پوشانده و کارشناسان نیز بر این نکته تأکید دارند که چنین رویشی به‌احتمال زیاد موجب واردشدن صدماتی به بخش‌های مختلف بنا شده است. این در حالی است که در کشورهای دیگر دنیا پیش از رویش گیاهان و علف‌های هرز به وسیله داروهای ویژه که اثر منفی بر بنا ندارد از رشد گیاهان در سطوح محوطه جلوگیری به عمل می‌آید. کارشناسان اعتقاد دارند که با عمیق‌تر‌شدن ریشه گیاهان احتمال می‌رود که صدمات زیادی به بناها وارد‌ آید زیرا ریشه گیاهان در بین سنگ‌ها رشد کرده و در طول زمان موجب متلاشی‌شدن سنگ‌ها می‌شود.

سبزشدن گیاهان در تخت جمشید روندی است که هرساله رخ می‌دهد و کارشناسان و متخصصان امر اعتقاد دارند باید هرچه سریع‌تر نسبت به جلوگیری از سبز شدن گیاهان در محوطه اقدام شود. مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس در همین رابطه گفت: در ابتدای امر باید گفت حفاظت از میراث فرهنگی و تمدنی یک کشور باید از مسئولان شروع شود و آنها نسبت به مراقبت از این بناها و سازه‌ها مراقبت جدی به عمل آورند و بعد نوبت به مردم برسد تا فرهنگ مراقبت از سازه‌ها و بناهای تاریخی را بتوان در میان آنها نهادینه کرد.

مسعود منیعاتی با تأکید بر اینکه برای جلوگیری از رویش این گیاهان راه‌های مختلفی وجود دارد، افزود: یکی از این راه‌ها استفاده از داروهای مخصوصی است که به گیاهان می‌زنند تا از رویش آنها جلوگیری به عمل آورند و در عین حال برای سازه‌ها نیز ضرری ندارد. وی با تأکید بر اینکه برای ازبین‌بردن این گیاهان باید از هیچ راهی دریغ نکرد، افزود: تخت جمشید یک بنای ارزشمند جهانی است که برای مراقبت از آن اگر لازم باشد سالی چند مرتبه گیاهان و علف‌های هرز را از بین برد باید به‌طور قطع این کار را انجام داد. وی گفت: پایگاه پژوهشی پارسه و پاسارگاد باید جدیت بیشتری برای مراقبت از تخت جمشید و پاسارگاد داشته باشد و به‌خاطر ارزشی که این بناها میان مردم دارد نسبت به مراقبت از آن همت شود.

کد خبر 212895

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز