گروه اقتصادی - علی ابراهیمی: بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر حذف ارز مرجع واردات کالاهای اساسی و واکنش معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر اشتباه‌خواندن این تصمیم و تداوم پرداخت ارز مرجع به این کالاها موجب شکل‌گیری تقاضای کاذب در بازار، کمبود، گرانفروشی و عرضه چند نرخی برخی از این اقلام مانند روغن نباتی در سایه سکوت و برخورد انفعالی دستگاه‌های نظارتی شده است.

روغن

گویا همه سرگردانند؛ تولید کنندگان، مصرف‌کنندگان ، توزیع‌کنندگان و ناظران.رئیس شورای اصناف کشور با بیان اینکه اقدام نسنجیده برخی مسئولان مبنی بر اعلام حذف ارز مرجع واردات کالاهای اساسی موجب شکل‌گیری تقاضای کاذب و متشنج شدن بازار کالاهای اساسی شده است، به خبرنگار ما گفت:

گرچه هنوز هیچ کالایی با ارز مبادله‌ای وارد و در بازار توزیع نشده است اما اعلام خبر حذف ارز مرجع کالاهای اساسی موجب شد تا مردم برای خرید برخی کالاها مانند روغن نباتی به فروشگاه‌ها هجوم برده و زمینه متشنج‌شدن بازار، کمبود و افزایش قیمت‌ها فراهم شود. قاسم نوده‌فراهانی با اشاره به اینکه چنانچه حذف ارز مرجع برخی کالاهای اساسی مبنای قانونی نداشته، نباید توسط مسئولان اعلام می‌شد، تصریح کرد:

با اعلام حذف ارز مرجع کالاهای اساسی حتی برخی تولید‌کنندگان که با افزایش تولید کالاهایی مانند روغن‌نباتی مواجه بودند عرضه این محصول را تا 60 درصد کاهش داده و به نابسامانی بازار دامن زدند. به گفته وی دستور معاون اول رئیس‌جمهور برای تداوم تخصیص ارز مرجع به کالاهای اساسی گرچه در کاهش تنش بازار مؤثر بوده اما هنوز مصوبه قانونی برای تخصیص ارز مرجع به این کالاها اعلام نشده و تولید‌کنندگان و مردم از قیمت‌های جدید بی‌اطلاع هستند.

به‌رغم مصوبه هفته گذشته کارگروه تنظیم بازار برای توزیع 100هزار تن روغن در سطح کشور، هنوز هم عرضه این کالا با محدودیت‌هایی مواجه است. گرچه این روغن وارد شبکه عرضه شده اما نحوه توزیع آن مشخص نبوده و توزیع‌کنندگان خرد و سوپرمارکت‌داران اعلام می‌کنند که برای خرید این کالا از شرکت‌ها با محدودیت‌ها و مشکلاتی مواجه هستند و شرکت‌های توزیع‌کننده روغن نیز تقاضای زیاد برای این کالا را عامل محدودیت عرضه قلمداد می‌کنند.

کد خبر 211548

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار