چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۷:۵۶

همشهری آنلاین: محققان آمریکایی اعلام کردند که در 1400 سال اخیر، دمای هوای زمین بین سا‌ل‌های 1971 و 2000 بیشتر از هر زمان دیگری درگرم‌ترین حالت خود بوده است

گرم‌ترین روزهای زمین

به گزارش مهر، دانشمندان موسسه زمین در دانشگاه کلمبیا اظهار داشتند که بازسازی جدید دمای هوای منطقه‌ای که همه هفت قاره را تحت پوشش قرار دارد نشان می‌دهد که دوره کنونی گرمایش زمین با عامل انسانی یک روند طبیعی سرد شدن را که چندصدسال ادامه داشته معکوس کرده است.

بازسازی تاریخ دمای هوای قاره‌های زمین به واسطه تحلیل اطلاعات جوی به دست آمده از حلقه‌های درخت، گرده افشانی، تشکیل غار، هسته‌های یخ، رسوبات دریاچه و اقیانوس و سوابق تاریخی سراسر دنیا شکل گرفته است.

در قاره اروپا، موج گرما و خشکسالی که حدود 2 سال به طول انجامیده در طول گرم‌ترین تابستان اروپا 70 هزار نفر را به کام مرگ کشیده است.

این بازسازی‌ها نشان داده است که تغییر دمای هوا بین قاره‌ها در یک نیم کره کمتر از بین نیم کره‌ها است.

پایدارترین روند بین تمام مناطق در 2 هزار سال گذشته یک دوره بلند مدت سرما بوده است که احتمالا به علت افزایش فعالیت‌های آتش‌نشانی و کاهش تابش خورشیدی بوده است که پس از آن زندگی نباتی سطح زمین تغییر کرده و نوسانات مدار زمین کند شده است.

این روند سرما در پایان قرن نوزدهم با آغاز روند صنعتی شدن و افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای خاتمه یافت.

براساس اظهارات ادوارد کوک از نویسندگان این مقاله، این تحقیقات آنچه که تاکنون می‌دانستیم را به شکلی جامع‌تر نشان داده است.

کد خبر 210876

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان