یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: دبیرخانه‌ی «جایزه‌ی کتاب سال غزل» همزمان با روز بزرگداشت «سعدی»، فراخوان نخستین دوره‌ی این جایزه‌ی ادبی را اعلام کرد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از دبیرخانه این جایزه «جایزه‌ی کتاب سال غزل» در نخستین دوره‌ی خود از شاعران و ناشرانی که در سال‌ها 1390 و 1391 مجموعه‌ی غزل منتشر کرده‌اند، همچنین شاعرانی که تاکنون مجموعه‌ی غزل منتشر نکرده اما به‌اندازه‌ی یک کتاب غزل آماده برای چاپ دارند، دعوت کرده است که در این رویداد سالانه شرکت کنند.

شورای سیاست‌گذاری جایزه‌ی غزل متشکل از حامد ابراهیم‌پور، علیرضا بهرامی، هادی خورشاهیان و محمدرضا شالبافان، شرایط شرکت در این جایزه را در بخش‌های کتاب و مجموعه‌ی منتشرنشده، به شرح زیر اعلام کرده است.

شرایط شرکت در بخش کتاب سال غزل:

1- کتاب در سال 1390 یا 1391 منتشر و در شناسنامه‌ی کتاب ذکر شده باشد.
 2 -کتاب چاپ اول و به زبان فارسی در ایران منتشر شده باشد.
3- برگزیده‌ی اشعار یا مجموعه‌ی گروهی نباشد.
تبصره: کتابی مجموعه‌ی غزل محسوب می‌شود که دست‌کم 70 درصد صفحه‌های آن را شعرهایی در قالب غزل تشکیل داده باشد.

 علاقه‌مندان به شرکت در این بخش باید شش نسخه از اثر خود را تا پایان تیرماه 1392 به نشانی تهران، صندوق پستی 1335 - 13185 ، دبیرخانه‌ی جایزه‌ی غزل، بفرستند.

در بخش مجموعه‌ی منتشر نشده نیز که برای کشف استعدادهای شعری یا تشویق شاعران به چاپ مجموعه‌ی غزل برگزار می شود، آن دسته از شاعرانی که تاکنون مجموعه‌ی غزل منتشر نکرده‌اند، آثار خود را با توجه به شرایط زیر - تنها - از طریق نشانی پست الکترونیکی jayzeh.ghazal@gmail.com می‌توانند بفرستند:

‌1) مؤکدا شرکت‌کنندگان در این بخش نباید تاکنون (چه در سال‌های گذشته و چه در سال جاری) مجموعه‌ی غزل منتشر کرده یا برای انتشار به ناشری سپرده باشند. انتشار کتاب یا مجموعه‌ی شعر در قالب‌های دیگر، برای شرکت در این بخش مانعی محسوب نمی‌شود.
‌2) مجموعه‌ی شعرها باید به زبان فارسی باشد.
‌3) تعداد غزل‌ها باید دست‌کم 30 عدد باشد یا دست‌کم 64 صفحه‌ی یک کتاب را شامل شود.
‌4) آثار باید در فرمت ویندوز word 2003 یا word 2007 باشد. از فرستادن اثر در قالب ‌pdf یا پرینت اثر جدا خودداری شود که در این صورت، در چرخه‌ی داوری آثار قرار نخواهد گرفت.
‌5) حضور در این بخش برای تمامی شاعران فارسی‌زبان داخل و خارج کشور آزاد است.

در این بخش نیز علاقه‌مندان تا پایان تیرماه 1392 فرصت دارند که شعرهای خود را به نشانی پست الکترونیکی جایزه بفرستند. گزیده‌ای از آثار برگزیدگان این بخش، با حمایت دبیرخانه‌ی جایزه‌ی غزل در قالب یک مجموعه‌ی غزل منتشر خواهد شد. دبیرخانه‌ی جایزه‌ی کتاب سال غزل همچنین اعلام کرده است که هر سال همزمان با آیین پایانی این جایزه‌ی ادبی، از یکی از غزلسرایان معاصر – درگذشته یا در قید حیات – که در سیر تکوینی غزل معاصر نقش به‌سزایی داشته‌، با برگزاری مراسمی تجلیل می‌کند.

برنامه‌ی زمان‌بندی جایزه‌ی کتاب سال غزل به این شرح اعلام شده است: اعلام فراخوان: یکم اردیبهشت، روز بزرگداشت سعدی اعلام نام نامزدهای جایزه: یکم مهرماه، سالروز تولد حسین منزوی اعلام نام برگزیدگان: 20 مهرماه، روز بزرگداشت حافظ

کد خبر 210334
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز