همشهری‌آنلاین: مشاور مقام معظم رهبری با تاکید بر ضرورت احیای مثلث گازی ایران، افغانستان و ترکمنستان برای صادرات ترانزیت گاز، جزئیات برون رفت ایران از شرایط فعلی اقتصادی را تشریح و اعلام کرد: با بهبود روابط بین المللی و خارجی، همه کشورهای خارجی برای مذاکره با ایران صف می کشند.

علی اکبر ولایتی اول اردیبهشت ماه در سومین گردهمایی کارآفرینان برتر مهندسین پلیمر و شیمی ایران با بیان اینکه ایران از مزیت ذخایر گاز طبیعی و نفت خام برخوردار است، گفت: با وجود در اختیار داشتن ذخایر هیدروکربوری، یکی از سیاست‌های کلان اقتصاد کشور کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است.

مشاور مقام معظم رهبری با تاکید بر اینکه اگر درآمدهای نفتی صرفا صرف هزینه‌های جاری کشور شود، بدترین رفتار ممکن را با درآمدهای نفت و گاز کرده‌ایم، گفت: ایران با در نظر گرفتن جغرافیای منحصر به فرد و قرار گرفتن در یک منطقه ژئوپولوتیکی از مزیت ترانزیت نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی برخوردار است.

این مقام مسئول با بیان اینکه شبکه گاز ایران باید به تمامی کشورهای همسایه اتصال داشته باشد، اظهار داشت: در زمان حمله شوروی سابق به افغانستان، آنها در شمال افغانستان و منطقه مزار شریف گاز کشف کردند.

وی با بیان اینکه پس از پایان جنگ ذخایر گاز طبیعی افغانستان بلا استفاده مانده است، بیان کرد: این در حالی است که ایران، ترکمنستان و افغانستان در منطقه‌ای مشترک در شمال شرقی کشور از ذخایر گاز طبیعی برخوردارند که ایران می‌تواند مسیری مطمئن برای ترانزیت این گاز به سایر بازارهای هدف بین المللی باشد.

ولایتی با اشاره به ضرورت احیای مثلث گازی ایران، ترکمنستان و افغانستان بیان کرد: می‌توان گاز را از افغانستان وارد کرد و سپس این حامل انرژی را به کشورهایی همچون عراق، چین، پاکستان و حتی هندوستان صادر کرد.

مشاور مقام معظم رهبری با بیان اینکه ایران باید از موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی خود حداکثر بهره برداری را کند، گفت: علاوه بر گاز طبیعی، امکان انتقال، صادرات، واردات و ترانزیت آب، برق و سایر حامل‌های انرژی هم وجود دارد.

وی در ادامه از پتروشیمی به عنوان صنعت ارزش آفرین و ایجاد ارزش افزوده اقتصادی یاد کرد و افزود: مطابق با اهداف چشم انداز باید ایران به بزرگترین تولید کننده محصولات پتروشیمی از نظر ارزشی در سطح منطقه خاورمیانه تبدیل شود.

سایر اظهارات مهم ولایتی در این مراسم به نقل از مهر در زیر آمده است:

  • هم اکنون ایران به اندازه کافی در مسائل سیاسی رشد و توسعه یافته است. در شرایط فعلی جمهوری اسلامی ایران از شمال آفریقا تا آسیای میانه، کشورهای منطقه قفقاز و حتی تا شبه قاره هند اشراف کامل سیاسی داشته و بدون دخالت جمهوری اسلامی هیچ مسئله‌ای نیست که در این مناطق حل و فصل نشود.
  • باید سنگرهای دفاعی ایران پشت مرزهای کشور نهاده شود. بر این اساس، هیچ قدرتی نمی‌تواند جنگ را به داخل مرزهای کشور بکشاند.
  • در حال حاضر وقت آن فرا رسیده است که آن رشدی را که در حوزه سیاست داشته‌ایم در حوزه اقتصاد عملیاتی کنیم. بر این اساس در نخستین گام باید سطح روابط خارجی و بین المللی ایران با سایر کشورهای منطقه و فرامنطقه توسعه یابد و آنگاه خواهید دید که وزرای مختلف خارجی برای دیدار با ایران صف خواهند کشید.
  • نباید با کل جهان دعوا کنیم. ثبات و آرامش به عنوان مهمترین رکن توسعه اقتصادی کشور است. ثبات و آرامش هم تنها در گرو روابط بالا و مطلوب سیاسی و بین المللی در خارج از کشور حاصل خواهد شد.
کد خبر 210322

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار