همشهری آنلاین: یک سال از اتهام زمین خواری به معاون قوه قضائیه می گذرد. هر چند با دستور رئیس دستگاه قضا پرونده بدون پارتی بازی در حال بررسی است اما برخی رسانه‌های دولتی اعلام کرده‌اند چاه‌های عمیق حفر شده در زمین‌های محمد جواد لاریجانی موجب از بین رفتن محصولات کشاورزی مردم ورامین شده است.

محمدجواد اردشیر لاریجانی سیاستمدار، ریاضی دان و نظریه پرداز 62 ساله که سال‌هاست به عنوان معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه فعالیت می‌کند. چند ماهی است که از سوی مخالفان و متقدانش انگشت اتهام زمین خواری و سوء استفاده از اموال بیت المال به سویش نشانه رفته است. اتهامی که هر چند هنوز اثبات نشده ولی برای برادر رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس موجب تشکیل پرونده شده است.

مهر گزارشی از طرح موضوع این اتهامات و واکنش‌ها نسبت به آن تهیه کرده است که در زیر می خوانید:

علی لاریجانی: سند دارید رو کنید!

ماجرای پرونده جواد لاریجانی زمانی قوت گرفت که در تیرماه 91 برخی سایت‌های خارج از کشور اسناد جدیدی از این پرونده منتشر کردند. اسنادی 12 برگی که نشان می‌داد محمد جواد لاریجانی 342 هکتار زمین در ورامین را غصب کرده است. در همین حال علی لاریجانی رئیس مجلس در دفاع از برادرش گفت: «کدام زمین خواری؟ هر کس سندی دارد به قوه قضائیه بدهد تا بررسی شود.

دستور رئیس قوه قضائیه برای بررسی پرونده برادر بدون پارتی بازی

یک ماه بعد از مطرح شدن این پرونده و اظهارات رئیس مجلس این بار علیرضا آوایی رئیس دادگستری استان تهران در مورد این پرونده سخن گفت و اظهار داشت: چند ماه قبل ریاست محترم قوه قضائیه با من صحبت کرد و گفتند «چنین پرونده‌ای وجود دارد. تقاضای موکد من از شما این است که پیگیری کنید تا این پرونده به سرعت رسیدگی شود». رئیس قو ه قضائیه تاکید کردند که مطلقا ملاحظه هیچ کدام از ما را نکنید و این برای خود من هم جالب بود زیرا یک تعارف نبود بلکه یک تاکید صادقانه بود. صحبت رئیس قوه قضائیه این بود که مثلا اگر کسی از بستگان من یا برادر من احیانا پرونده‌ای دارد چرا باید حیثیت همه و مسئولین نظام زیر سوال برود برای اینکه چند هکتار زمین گرفته شده یا نشده است. لذا من بلافاصله یکی دو روز بعد از این موضوع، رییس دادگاه جوادآباد را دعوت کردم و پیام و مطالبه رییس قوه قضاییه را نیز به او گفتم و حدود 6 بار هم با ایشان تماس گرفتم.

پاسخ جواد لاریجانی در مورد پرونده زمین خواری

اما بعد از این حاشیه‌ها 7 آذرماه 91 بود که این بار محمد جواد لاریجانی خود لب به سخن گشود در نشست خبری به اما و اگرها و حرف و سخن‌های مطرح شده در مورد پرونده زمین خواری‌اش گفت: شکایتی از سوی یکی از نهادهای دولتی علیه من مطرح شده بود. این شکایت ابتدا رد و مجددا مطرح شد. قضات محترم دیدند بهتر است دوباره بررسی شود و من هم مثل هر شهروند دیگری شرکت کردم و از خود دفاع کردم. ما لاریجانی‌ها ضمن اینکه برادر هستیم ولی در رابطه با کار، برادر و این‌ها نمی‌شناسیم. جواد لاریجانی با بیان اینکه شاید در حال حاضر بالغ بر 150 هزار پرونده این‌چنینی مطرح باشد، گفت: یکی از مسائل اصلی کشاورزی، مساله عدم تنسیق اسناد مالکیتی است و خوشبختانه با همتی که ریاست قوه قضائیه و اداره ثبت اسناد و املاک کشور کردند، برای زمین‌های کشاورزی هم اسناد مالکیت صادر می‌شود و این زمین‌ها هویت پیدا می‌کنند. البته چون ما در یک پروسه قضایی هستیم من نباید درباره آن صحبت کنم و سخنگوی قوه قضائیه در این باره صحبت خواهد کرد و ان‌شاءالله وقتی که کار قضایی‌اش تمام شد یک روز به مزرعه می‌رویم و من در آنجا به شما آبگوشت می‌دهم.

سایت دولت: چاه‌های باغ پسته جواد لاریجانی کشاورزی ورامین را دچار مشکل کرده است

بعد از این سخن‌ها چندین بار هم موضوع پرونده جواد لاریجانی در جلسه سخنگوی قوه قضائیه مطرح شد ولی پاسخ‌ها تکراری بود که این پرونده در حال رسیدگی است. تا اینکه 27 فروردین ماه سال جاری (1392) خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به نقل از چند کشاورز ورامینی اعلام کرد که حفر 72 حلقه چاه برای چند باغ پسته متعلق به آقای "ل" بسیاری از زمین‌های کشاورزی ورامین راخشک کرده است.

این کشاورزان مدعی شدند که باغ‌های پسته‌ای که در منطقه سالاریه و سیاه کوه به نام باغ آقایˈلˈ احداث شده تاثیر بسیار زیادی بر روی کشاورزی شهرستان ورامین داشته و مشکلات عدیده‌ای برای کشاورزان این منطقه به وجود آورده است. این چاه‌ها همگی در یک مسیر قرار دارند و تمامی آب‌های زیرزمینی این منطقه را برای آبیاری بیش ازپنج هزار هکتار باغ پسته ای که در اراضی ملی احداث نموده اند استحصال می‌کنند. در این منطقه هیچ فرد عادی نمی‌تواند مجوز چاه بگیرد ولی این آقا چاه دارد.

یک منبع آگاه: تنها چاه قانونی باغ‌های پسته ورامین متعلق به محمد جواد لاریجانی است

هر چند اظهارات کشاورزان روز بعد در روزنامه دولت منتشر شد و بسیاری از سایت‌های داخلی و خارجی هم این خبر را اعلام کردند ولی یک منبع آگاه نزدیک به خانواده لاریجانی در گفتگو با مهر گفت: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد.

وی اظهار داشت: حقیقت ماجرا این است که در کل منطقه ورامین 2 هزار هکتار باغ پسته و بیش از یکصد چاه آب وجود دارد که بیشترآنها غیرقانونی است و تنها چاه محمد جواد لاریجانی قانونی است.

این منبع آگاه گفت: مساحت زمین‌های آقای جواد لاریجانی 20 هکتار است نه هزاران هکتار که فقط یک چاه در این زمین‌ها وجود دارد.

هر چند اظهارات این منبع آگاه به برخی شایعات پایان می‌دهد ولی افکار عمومی در انتظار برگزاری دادگاه و نتایج بررسی‌ها در مورد پرونده برادر رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس هستند. نتیجه‌ای که همانند دادگاه فساد و بیمه می‌تواند سلامت قوه قضائیه را بار دیگر به منصه ظهور بگذارد.

کد خبر 210257
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار