مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۵:۳۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه یورک مدعی‌اند که ابتدایی‌ترین شواهد مستقیم برای استفاده از ظروف سرامیکی را یافته‌اند.

کشف قدیمی‌ترین ظروف آشپزخانه

یافته‌های مطالعات جدید نشان می‌دهد شکارچیان باستانی که در شرایط یخبندان می‌زیسته‌اند، ظروفی را ساختند که برای پختن ماهی از آن‌ها بهره می‌بردند.

آن‌ها تحلیلی شیمیایی از رسوبات غذایی را در ظروف سفالین متعلق به بیش از 15 هزار سال پیش و مربوط به اواخر دوره یخبندان صورت دادند.

محققان حاضر در این مطالعه، لیپیده‌های تشخیصی متعلق به رسوبات سطح سوخته قدیمی‌ترین ظروف سفالین را بازیابی کردند و دریافتند که بیشتر ترکیبات آن‌ها مربوط به ارگانیسم‌های موجود در آب تازه و موجودات دریایی بوده است.

داده‌های ایزوتوپی نیز حضور شواهد لیپید را تایید می‌کنند و این پیشنهاد را ارائه می‌دهند که اکثر 101 رسوب سوخته که از ظروف سفالین سراسر ژاپن تحلیل شده‌اند، از سطوح بالای تغذیه از غذاهای دریایی حکایت دارند.

این قدیمی‌ترین ظروف سفالینی هستند که تاکنون در تلاش برای یافتن نخستین ظروف مورد استفاده بشر بررسی شده‌اند.

نمونه ‌موردی‌های تحلیل شده تعدادی از ظروف کشف‌ شده در ژاپن بودند که به دوران «اواخر پلیستوسن» تعلق دارند؛ دورانی که انسان‌ها در حال سازگاری با آب‌ و هوای در حال تغییر و محیط‌های جدید بودند.

تا این اواخر تصور می‌شد فناوری‌های ظروف سرامیکی با ورود کشاورزی به حوزه فعالیت بشر مرتبط بوده‌اند، اما هم ‌اکنون محققان دریافته‌اند که این ظروف به دوران ماقبل‌تر یعنی دوره سازگاری شکارچیان باز می‌گردد.

هنوز دلایل ظهور و استفاده گسترده از این ظروف در دوران‌های بعد به درستی مشخص نشده است.

این مطالعه امکان تحقیق بیشتر ظروف سفالی شکارچیان را از دوران‌های واپسین با هدف شفاف‌ کردن چگونگی توسعه فناوری انقلابی فراهم می‌سازد.

باستانی

منبع: ایسنا

کد خبر 209317

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار