همشهری آنلاین: معاون بین الملل وزیر امور خارجه ایران، موضوع استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه توسط گروه های مخالف مسلح این کشور را یکی از نگرانی های مهم جامعه بین المللی خواند و خواستار اعزام بدون تاخیر گروه تحقیقاتی سازمان ملل به این کشور شد.

'محمد مهدی آخوندزاده' در دیدار با رئیس سومین کنفرانس بازنگری اجرای کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی،تاکید کرد: بیش از سه هفته از درخواست دولت سوریه از دبیرکل سازمان ملل متحد برای اعزام گروه تحقیقاتی این سازمان با همکاری سازمان منع سلاح های شیمیایی می گذرد اما متاسفانه این تیم هنوز اعزام نشده و ضروری است از هرگونه تاخیری در این زمینه پرهیز شود.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه،‌معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار که در آستانه آغاز سومین کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی در لاهه انجام شد،اظهار امیدواری کرد که هر چه سریعتر تیم تحقیقاتی برای بررسی استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه و شناسایی مسببین و نیز کمک کنندگان به آنها به این کشور اعزام شود.

آخوندزاده همچنین با اشاره به موضوعات مهم مطروحه در سازمان منع سلاح های شیمیایی و هدف اصلی کنوانسیون یعنی خلع سلاح های شیمیایی،از اینکه کشور های بزرگ دارنده این سلاح ها نتوانسته اند به ضرب الاجل تعیین شده در کنوانسیون برای امحاء سلاح های شیمیایی عمل نموده و آن را نقض کرده اند اظهار تاسف نمود.

آخوندزاده افزود: بایستی درخصوص پایبند نبودن کشورهایی که با اعمال تحریم های یک جانبه و غیرقانونی در روند انتقال فن آوری و مواد شیمیایی برای مقاصد صلح آمیز مانع ایجاد می کنند، مکانیزمی طراحی شود.

سومین کنفرانس بازنگری که از روز دوشنبه در لاهه آغاز و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت به بررسی اجرای کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی در طول 5 سال گذشته و تعیین نقشه راه برای 5 سال آینده می پردازد.

کد خبر 208179
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی