همشهری آنلاین: خبرنگار لس‌آنجلس تایمز در بغداد ضمن تاکید بر اینکه ایران برنده اشغالگری آمریکا در عراق بوده است، از شکست ماموریت اخیر «جان کری» در سفر به بغداد خبر داد.

سفر جان‌کری

به گزارش فارس، «ند پارکر»، خبرنگار روزنامه آمریکایی «لس‌آنجلس تایمز» در گزارشی از بغداد نوشت: ده سال پس از تهاجم آمریکا به عراق برای بیرون راندن صدام حسین، رئیس‌جمهور سابق این کشور، برنده ژئوپلتیک این جنگ دشمن آمریکایی‌ها یعنی «ایران» به‌نظر می‌رسد.

نیروهای نظامی آمریکایی مدت‌هاست که عراق را ترک کرده‌اند و مقامات عراقی می‌گویند که ایالات متحده دیگر دارای نفوذ سیاسی در عراق نیست. صدام حسین مرده است اما ایران در میان طبقه حاکمه شیعی جدید عراق به نفوذ دست یافته و این نفوذ رو به رشد است.

نویسنده مدعی است که شبه‌نظامیان عراقی حامی ایران در خیابان‌ها و مراسم‌ عمومی حضور می‌یابند. یکی از آنها شخصی به‌نام «ابومهدی مهندس» است که دارای سابقه طولانی ضدیت با آمریکا و دارای روابط عمیق با ایران است. در دوران اشغال عراق، مهندس را متهم می‌کردند که از ایران بمب تهیه می‌کند تا علیه نیروهای آمریکایی استفاده شود. مهندس اخیرا از سوی «نوری مالکی» نخست‌وزیر عراق، به یک ماموریت مهم سیاسی دست یافته است.

این گزارش می‌افزاید که که نقش ایران در عراق به تقویت موقعیت راهبردی این کشور در زمانی کمک می‌کند که جهان به‌شکل فزاینده‌ای با ایران دشمن به‌نظر می‌رسد. ایران با تحریم‌های سخت بین‌المللی مواجه است و نگران از دست دادن متحد دیرینه خود در سوریه است.

خبرنگار لس‌آنجلس تایمز همچنین ادعا کرده که برخی دیپلمات‌های غربی و مقامات عراقی نگران آن هستند که ایران از متحدین خود در عراق برای حمله به دشمنانش بهره ببرد.

این گزارش تاکید کرده است جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده در سفر اخیر خود به عراق برای راضی کردن نوری مالکی به قطع پروازهای هواپیماهای ایرانی از مسیر عراق به سوریه با شکست مواجه شده است. آمریکا مدعی‌ست که ایران از طریق فضای عراق برای نیروهای دولتی سوریه اسلحه می‌فرستد و این تسلیحات نقش زیادی در بقای اسد دارند اما مالکی می‌گوید که هیچ دلیلی وجود ندارد که ایران به‌جز کمک‌های انسان‌دوستانه، چیز دیگری به سوریه فرستاده باشد.

لس‌آنجلس‌ تایمز در بخش دیگری از این گزارش جملات جالبی را از «صالح مطلق»، معاون سنی‌مذهب نوری مالکی نقل کرده است که می‌گوید: «آمریکایی‌ها [دیگر در عراق] نقشی ندارند. کسی به حرف آنها گوش نمی‌دهد. آنها قدرت خود را در این کشور از دست داده‌اند.»

بخش عمده‌ای از خلاء قدرتی که با خروج آمریکایی‌ها ایجاد شده است توسط ایران و برخی همسایگان سنی مذهب عراق پر شده است. عراق بین ایران شیعی و کشورهای سنی‌مذهب خاورمیانه همچون یک حایل است.

کد خبر 206570

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار