جمعه ۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: حجت‌الاسلام منصور غفوری متولد اول اسفند ۱۳۴۱ در خوانسار بود.

او دارای فوق لیسانس علوم ارتباطات بوده و در هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی عضویت داشت. وی همچنین در دوره دکتری دانشگاه عالی دفاع ملی قبول شده بود اما فرصت تحصیل پیدا نکرد.

غفوری، مدیر مسؤولی و صاحب امتیازی هفته نامه وظیفه را عهده‌دار بود و همچنین مدرس رشته روزنامه نگاری در دانشگاه علامه طباطبایی بوده است.

وی در حوزه پژوهش‌های سیاسی با بسیاری از نهادها و سازمان‌ها همکاری می‌کرد و تحصیلات حوزوی و دانشگاهی داشت.

حجت‌الاسلام منصور غفوری سمت معاونت سیاسی اجتماعی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه را به عهده داشت.

وی در گفتگو با نشریه آدینه تهران گفته بود: در معاونت سیاسی مهم‌ترین کارها در واقع یک بخش از آن به گزینش ائمه جمعه مربوط می‌شود و بخش دیگر در مشارکت دیگر معاونت‌های موجود در شورای سیاستگذاری است و بخش دیگر هم در ارتباط با خود‌ امام جمعه است. بخشی که مربوط به‌امام جمعه‌ها می‌شود این است که ما در طول هفته مناسبت‌های عمده سیاسی داخلی و بین‌المللی را رصد نموده و پس از اولویت‌بندی، مباحث اصلی را در اختیار ائمه جمعه قرار می‌دهیم.

در واقع نقش مشاوره‌‌ای برای آنان خواهیم داشت. وظیفه دیگری که در معاونت سیاسی انجام می‌شود در واقع تهیه بولتن خبری محرمانه است که هر ماه برای ائمه جمعه ارسال می‌شود و در نهایت اگر ائمه جمعه نیاز به مشاوره‌‌ای در رابطه با تحولات روز، احزاب، جریانات و‌ گروه‌ها هم احساس کردند و تماسی با معاونت سیاسی داشته باشند، تلاش خواهد شد تا به نوعی آگاهی بخشی سیاسی برای ائمه جمعه هم صورت‌ گیرد.

وی معتقد بود: نماز جمعه یک نماز عبادی، سیاسی است، چراکه سیاست عین دیانت است، یعنی باید دیانت در کنار سیاست تعریف شود و ما نمی‌توانیم مردم را به دینی سفارش کنیم که آنها را از سیاست دور می‌کند. امام جمعه باید تلاش کند مردم را به دینی دعوت کند که می‌گوید با سیاست در آمیخته شوید و مردم باید خود را با سیاست‌های نظام هماهنگ کنند.

انگیزه امام جمعه، اخلاص، کارکردن، عشق و علاقه است و بی‌توقع و ساده در کنار مردم زندگی می‌کند و باید با امام جمعه همکاری و او را حمایت کرد. کار و فعالیت امام جمعه بسیار ظریف است و امام جمعه از همه نهادها پرکارتر، مظلوم‌تر و کم‌توقع‌تر است. ائمه جمعه در سراسر کشور مستقل هستند و دولتی نیستند و حقوق و مزایایی از دولت نمی‌گیرند و تنها شهریه‌ای ناچیز و تبرک از رهبر معظم انقلاب اسلامی دریافت می‌کنند.

مرحوم غفوری با اشاره به تاثیر نماز جمعه گفته بود: تاثیری که نماز جمعه دارد این است که هنگامی که مردم در نماز جمعه شرکت می‌کنند نسبت به دشمنان هوشیار می‌شوند و امام جمعه در این میان وظیفه دارد مردم را نسبت به دشمنان هوشیار کند. نماز جمعه یک نماز معمولی نیست و نماز جماعت را می‌توان بدون حکم خواند، ولی نماز جمعه احتیاج به حکم دارد، چراکه نماز یک نهاد مستقلی است که از رهبری مشروعیت می‌گیرد و بدون حکم ولایت فقیه مشروعیت ندارد. نهاد نماز جمعه با توجه به اینکه هیچ بودجه‌ای ندارد و از طرف مردم حمایت می‌شود توانسته است با همین بضاعت اندک، کارهای فرهنگی بسیاری انجام دهد.

وی که به عنوان پیش‌نماز مسجد ولیعصر شهرک شهید محلاتی هر هفته پس از نماز صبح به اتفاق نمازگزاران به کوهپیمایی می‌رفت، 9 فروردین سال 1392 در مسیر کوه دچار حمله قلبی شد و درگذشت.

کد خبر 206546
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز