مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۷:۱۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک بدلکار فنلاندی توانسته رکورد جدید جهانی را برای سریع‌ترین خودرو روی یخ، با سرعت بیش از 334.74 به ثبت برساند

تازه‌ترین رکورد جهانی سریع‌ترین خودروی روی یخ

به گزارش ایسنا،‌این رکورد جدید توسط جان لایتینن، مرد یخی، در یک مسیر 12 کیلومتری بر روی آب‌های یخ‌زده خلیج بوتنیا در نزدیکی شهر اولو ثبت شد.

وی توانست این رکورد را با خودرو آئودی RS6 با یک نوع جدید لاستیک میخدار قابل استفاده در خیابان ساخت شرکت فنلاندی لاستیک نوکیان بدست آورد.

سازمان رکوردهای جهانی گینس در قوانین خود آورده که رکوردهای رانندگی با سرعت بر روی یخ باید با لاستیک‌های قابل دسترسی در بازار به دست بیاید که برای استفاده در جاده‌های کشوری که رکورد در آن ثبت می‌شود، تائید شده باشد.

این رکورد جدید، رکورد قبلی را که توسط خود لایتینن با همین خودرو و با استفاده از لاستیک‌های شرکت نوکیان با سرعت بیش از 3.2 کیلومتر در ساعت ثبت شده بود، شکسته است.

لایتینن همچنین رکورد سریع‌ترین خودرو برقی جهان بر روی یخ را نیز در اختیار دارد که در مارس 2012 با یک خودروی پیش‌ساخت به سرعت بیش از 251 کیلومتر در ساعت رسید.

وی در جدیدترین تلاش‌های خود به سرعت بیش از 339.5 کیلومتر در ساعت رسید اما قوانین گینس مشخص کرده که سرعت در یک مسیر یک کیلومتری در هر دو جهت اندازه‌گیری شده و رکورد، میانگینی از زمان در هر راه است.

این خودرو با یک آغاز پروازی در جاده کار خود را آغاز کرده که باید طبیعی بوده و نباید به طور شیمیایی اصلاح شده باشد و اینکه زمان دستیابی به رکورد تنها یک ساعت است.

لاستیک‌های مورد استفاده برای ثبت رکورد جدید آخرین نمونه لاستیک میخ‌دار Hakkapeliitta 8 شرکت نوکیان بود که برای تعادل طولی و جانبی طراحی شده‌اند.

به گفته شرکت سازنده، این لاستیک‌ها به رانندگان در کنترل با ثبات و قابل پیش‌بینی در سرعت‌های بالا بر روی یخ‌های ناهموار و همچنین در زمان راندن در جاده‌های زمستانی کمک می‌کند.

شرکت نوکیان اولین لاستیک زمستانی جهان را برای یخبندان زمستانی در سال 1934 تولید کرد.

کد خبر 206421
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز