همشهری آنلاین: رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بابیان این که در11 ماه سال گذشته صادرات غیرنفتی به بیش از 71 میلیون تن به ارزش 38 میلیارد دلار رسیده است،گفت: پیش بینی می شود در سال تولید ملی این میزان به 43 میلیارد دلار در بخش کالاهای غیرنفتی برسد.

حمید صافدل در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبرگفت: میزان واردات در 11 ماه پارسال به 48 میلیارد دلار رسید که پیش بینی می شود در 12 ماه به 55 میلیارد دلار افزایش یابد.

صافدل گفت: همه اهداف سالانه که در برنامه پنجم پیش بینی شده تحقق یافته است و صادرات غیر نفتی اعم از کالایی و خدمات فنی مهندسی به 50 میلیارد دلار می رسد.

وی افزود: واردات کالایی هم از 5 تا 7 میلیارد دلار کاهش یافته که عمدتاً شامل کالاهای نیمه ساخته و دارای ظرفیت تولید داخل بوده است.

صافدل گفت: اگرچه صادرات کالاهای غیر نفتی در مقایسه با سال 1390 اندکی کاهش نشان می دهد اما فاصله واردات و صادرات کاهش یافته که نشان دهنده بهبود تراز تجاری کشور است و بیش از 70 درصد از ارز مورد نیاز واردات از محل صادرات غیر نفتی تأمین می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: در سال 84 سی درصد ارز واردات را صادرات غیر نفتی تأمین می کرد که در حال حاضر به 70 درصد رسیده است.

وی نوسان نرخ ارز را در تجارت خارجی کشور در سال گذشته موثر دانست و گفت: با شکل گیری مرکز مبادلات ارزی ،پیامدهای این نوسان مدیریت شد و بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی همکاری خوبی داشتند و برغم کاهش 30 درصدی صادرات مواد پتروشیمی، در دیگر گروه های کالایی 24 درصد افزایش صادرات گزارش شده است و صادرات بخش صنعتی 30 درصد افزایش نشان می‌دهد.

صافدل تصریح کرد: در سال جاری مدیریت واردات را همچنان در اولویت داریم و متناسب با رویکردهای تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی حرکت خواهیم کرد.

وی گفت: از صادرات کالاهای دانش بنیان‌، حمایت و از خام فروشی، جلوگیری می کنیم و علاوه بر حضور در نمایشگاه‌های بین المللی و حمایت از بنگاه‌های صادراتی تلاش می شود کالاهایی را صادر کنیم که بالاترین ارزش افزوده را داشته باشد و در اندیشه جهش صادرات و شکوفایی صادراتی هستیم.

کد خبر 206239
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز