چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۵:۳۹
۰ نفر

گروه ادب و هنر-ترجمه: پیمان اکبری: شبکه سه سیما این روزها دست به پخش سریال علمی تخیلی «جین بیگانه با درد» زده است.

سریال جین بیگانه با درد

  این سریال آمریکایی- کانادایی که برگرفته از کتاب کمیکی به همین نام است، در ‌ماه آوریل سال 2007 از دو شبکه سای‌فای ایالات متحده و گلوبال کانادا پخش شده است. مجموعه کتب داستانی جین بیگانه با درد که توسط جیمی پالمیوتی و جو کوسادا به رشته تحریر درآمده، در سال 1995در مجله کمیک ایونتز منتشر شد. به‌علت استقبال زیاد خوانندگان از این سری داستان‌ها، این کتاب پرطرفدار در سال 2005 در قالب یک فیلم سینمایی و در سال 2007 در قالب سریال تلویزیونی پا به عرصه سینما و تلویزیون نیز گذاشت.

جین واسکو شخصیت اصلی داستان (با بازی کریستیانا لوکن) به‌عنوان نماینده سازمان مبارزه با مواد‌مخدر با آندره مک براید (با بازی راب‌استوارت) که رهبری یک گروه سری دولتی را برعهده دارد، مواجه می‌شود. ماموریت این گروه که پایگاه خود را در یکی از ایستگاه‌های مخروبه مترو بنا کرده‌اند، شناسایی و مبارزه با نوروها - انسان‌های جهش‌یافته‌ای که قدرت‌های خارق‌العاده ذهنی و فرای ویژگی‌های طبیعی سایرین دارند - است. توانایی‌های خاص این موجودات روی قدرت تشخیص خوبی و بدی آنها تأثیر زیادی می‌گذارد. در خلال داستان، هنگامی که جین از پنجره یک ساختمان 40طبقه سقوط می‌کند، متوجه می‌شود که خود او نیز دارای این قدرت‌های خارق‌العاده است. بدن او می‌تواند با سرعت زیادی جراحات را درمان کرده و به او کمک کند تا از مخمصه‌های مختلف جان سالم به در ببرد؛ قدرتی که دکتر گروه آن را متفاوت با ویژگی‌های نوروها می‌داند و از آن به‌عنوان چیز دیگر یاد می‌کند.

کریستیانا لوکن بازیگر 33ساله این سریال که تجربه حضور در پروژه‌های بزرگی مثل ترمیناتور سه و به نام پادشاه را دارد از حضورش در این سریال چنین می‌گوید: «من سال گذشته با بازی در فیلم «طلسم حلقه» نخستین همکاری ام را با شبکه سای‌فای انجام دادم که خوشبختانه مورد استقبال نیز قرار گرفت. آنها قسمت اول جین بیگانه با درد را ضبط کرده بودند اما رضایت کافی از آن نداشتند. با توافق طرفین من شروع به همکاری دوباره با این شبکه کردم و ضبط این سریال را از سر گرفتیم.»

او که به تازگی به جمع تهیه‌کنندگان این سریال پیوسته است در مورد شخصیت اصلی این داستان می‌افزاید: «برای حضور در یک سریال 22قسمتی واقعا مردد بودم. من طرفدار داستان‌های کمیک نیستم اما با خواندن این سری داستان‌ها واقعا به آن علاقه‌مند شدم. به‌نظر من جیمی‌پالمیوتی یک شخصیت خاص و غنی را آفریده است. با اینکه جین از آسیب‌هایی که به او وارد می‌شود رهایی می‌یابد اما آثار ذهنی و روحی آنها در او باقی خواهد ماند. به‌نظر من نشان دادن یک ابر قهرمان که درد هم می‌کشد و به تصویر کشیدن این دوگانگی در چهره او، از چالش‌های زیبای این نقش است.»

گیل گرانت کارگردان با تجربه این سریال که سابقه همکاری در سریال‌های بزرگی ازجمله 24را در کارنامه خود دارد در مورد تغییرات سریال نسبت به داستان کمیک آن می‌گوید: «ما برای جذاب‌تر شدن داستان مجبور به ایجاد تغییراتی در داستان شدیم. در کتاب جین یک مأمور بود و نیروی خارق‌العاده‌اش را از تزریق داروهایی که برای مصارف دیگر استفاده می‌کرد به‌دست می‌آورد. همچنین ما تمام تلاش خود را برای کاملا سیاه یا سفید نشان‌ندادن شخصیت‌های داستان به‌کار بستیم. برای مثال در یک قسمت با نشان دادن گذشته‌ای از شخصیت تبهکار داستان که در کودکی همیشه تنها بوده است سعی در درگیر کردن بیننده در یک ابهام اخلاقی داشتیم. به علاوه سعی می‌کنیم این سؤال را در ذهن بیننده ایجاد کنیم که آیا جین باید نوروها را تعقیب کند یا خود او نیز باید مورد تعقیب قرار بگیرد؟»

آنچه این سریال علمی تخیلی را مورد پسند منتقدان قرار داده، بازه گسترده قدرت‌های ماوراء‌الطبیعه‌ای است که در این سریال به تصویر کشیده می‌شود. این قدرت‌ها شامل خواندن ذهن دیگران، پیشگویی، سفر در زمان، حرکت اجسام به وسیله ارواح و... می‌شود. هر کدام از این موضوعات می‌توانند یک سریال را مملو از صحنه‌های هیجان انگیزکنند. این مجموعه قدرت‌های خارق‌العاده به دید دیگر منتقدین می‌تواند نقطه ضعف این سریال باشد. آنها معتقدند که گنجاندن تمام این سوژه‌ها در کنار هم قدرت تمرکز روی آنها برای هر چه بهتر نمایش دادن داستان و جلوه‌های ویژه را می‌کاهد و شاید محدود کردن تعداد این قدرت‌ها بیشتر به انسجام این سریال کمک کند. نکته‌ای که منتقدان را متفق القول به تحسین وا‌داشته ایفای نقش بسیار خوب و قوی کریستیانا لوکن و هماهنگی مثال زدنی کادر پشت صحنه با بازیگران این پروژه است. جین بیگانه با درد با بازی کریستیانا لوکن، آلاینا هافمن، راب استوارت و استفان لوبو روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 20:45 از شبکه سه سیما پخش می‌شود و تکرار آن نیز ساعت 14:25روز بعد روی آنتن خواهد رفت.

کد خبر 203280

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز