دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۶:۲۳

بسیاری از ما برنج را به‌عنوان غذایی سالم و خیلی مطمئن می‌شناسیم، درحالی‌که مطالعات نشان می‌دهد امکان دارد که برنج، حاوی سطوح ناسالمی از ماده سمی آرسنیک باشد.

برنج


یک مطالعه در آمریکا نشان داده که یک‌پنجم بسته‌های برنج ‌دانه‌بلند آمریکایی به‌طور بالقوه حاوی سطوح مضری از ماده سمی آرسنیک است و در عین حال برخی گزارش‌های دیگر حکایت از وجود سطوحی از آرسنیک موجود در شیره استخراج‌شده از برنج دارد. در جامعه آماری یک آزمایش، کسانی که برنج خورده بودند سطوح آرسنیک در بدنشان 44درصد بیشتر از آنهایی بود که برنج نخورده بودند.هرچند عده‌ای از مردم ممکن است بهترین لذت را از خوردن برنج ببرند اما اگر این گزارش را باور کنند در مصرف آن دچار تردید خواهند شد.

وجود حشرات را در رژیم غذایی‌مان تصور نمی‌کنیم

اغلب ما امکان وجود حشرات در رژیم غذایی‌مان را تصور نمی‌کنیم؛ هرچند که ممکن است پرز بیشتر حشرات در غذایمان باشد. اگرچه تصور وجود پرز حشرات و بخش‌هایی از بدن جونده‌ها مثل مو در غذای مصرفی طی طول سال ترس‌آور است، ولی با کمال تعجب، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تا حد معینی از وجود پرز حشرات در محصولات غذایی تحت عنوان نقص طبیعی موادغذایی مجوز می‌دهد.

وجود چوب در غذاهایی که روزانه می‌خوریم

از اثاثیه پخت‌وپز گرفته (کفگیر چوبی) تا میز و صندلی، چوب یک عنصر اساسی و جزو اقلام مورد استفاده بسیاری از ما در زندگی است. اما آیا شما می‌دانید، ترکیب جزئی از مقدار مواد غذایی که ما می‌خوریم نیز از چوب است؟
سلولز (خمیر چوب) به‌طور فزاینده‌ای به غذاهای فرآوری‌شده و تغلیظ‌شده اضافه می‌شود و آیا شما می‌دانید سلولز به‌منظور افزایش حجم غذاها، جایگزین مواد گران‌تری مانند آرد و روغن شده است؟
درحالی‌که هیچ گزارشی مرتبط با مشکلات بهداشتی در ارتباط با سلولز مصرفی وجود ندارد ولی امکان دارد این موضوع ما را غافلگیر کند؛ بنابراین مقدار بسیار زیادی از موادی که به‌طور روزانه در تولید محصولات غذایی استفاده ‌شده و در خونمان جذب و ته‌نشین می‌شود تا حدودی از مواد چوبی است.

کد خبر 202958

برچسب‌ها