همشهری آنلاین: طراحی و ساخت لنت ترمز با استفاده از ضایعات کشاورزی با هدف جایگزین ماده سرطان‌زای آزبست برای اولین بار در کشور صورت گرفت.

ساخت لنت ترمز از ضایعات کشاورزی

آدیا معزی‌پور فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد منابع طبیعی دانشگاه تهران که این اختراع نتیجه پایان‌نامه کارشناسی ارشد وی است گفت: لنت‌های ترمز داخلی و وارداتی موجود در بازار مشکل زیست‌محیطی دارند و علت آن استفاده از الیاف سرطان‌زا و بسیار خطرناک آزبست است که ویژگی سایشی بهتر و مقاومت در برابر حرارت بالا دارند.

لنت از مواد فلزی، پرکننده آزبست، مواد معدنی، رزین و غیره ساخته می‌شود. ایده استفاده از ضایعات مواد کشاورزی (لینگو سلولز) در ساخت لنت ترمز در راستای ارائه فرمولی سازگار با محیط زیست و دارای قیمت مناسب که ماده اولیه آن فراوان و قابل دسترسی باشد، بوده است.

لنت ترمز باید ویژگی‌های تریبولوژی مناسبی داشته باشد یعنی مقاومت مناسبی در برابر سایش داشته و ضریب اصطکاک بالا و نسبتا پایداری داشته باشد.

در این لنت ترمز به جای استفاده از آزبست از ضایعات کشاورزی که همان خاصیت را دارند، استفاده شده است.

وی می گوید: یکی از دلایل استفاده از ضایعات کشاورزی در ساخت لنت ترمز این بود که در مطالعات پایان‌نامه‌ام به این نتیجه رسیدم که مواد لیگنو سلولزی به عنوان پرکننده کامپوزیت‌های چوب و پلاستیک می‌توانند مقاومت سایشی بالایی داشته باشند.

منبع: ایسنا

کد خبر 202130

برچسب‌ها