همشهری آنلاین: رییس اتحادیه باغداران گفت: علیرغم اینکه سود منطقی برای فروش محصولات خشکباری در خرده‌فروشی‌ها 15 درصد و برای میوه و تره‌بار 30 درصد در نظر گرفته شده هیچ‌کدام از نرخ‌های تعیین شده رعایت نمی‌شود و بعضا این محصولات چندین برابر قیمت فروخته می‌شوند.

ایسنا نوشت: مجتبی شادلو اظهار کرد: در حال حاضر پرتقال تامسون در میدان تره‌بار مرکزی تهران از 600 تا 1150 تومان بوده که با در نظر گرفتن سود منطقی باید 750 تا 1400 تومان به دست مصرف‌کننده برسد.

وی گفت: قیمت عمده‌فروشی هر کیلوگرم کیوی درجه یک از 700 تا 1350 تومان است که می‌تواند حدود 900 تا 1700 تومان در بازار مصرف عرضه شود. همچنین با توجه به قیمت هر کیلوگرم سیب از 700 تا 1650 تومان، قیمت منطقی برای مصرف‌کننده آن حدود 900 تا 2000 تومان است.

شادلو نبود نظارت دقیق و تخصصی در بازار میوه را دلیل افزایش قیمت غیر منطقی آن در برخی از نقاط مختلف تهران عنوان کرد.

رییس اتحادیه باغداران گفت: همه خرده‌فروشان از میدان تره‌بار میوه‌ می‌خرند اما قیمت میوه در میوه‌فروشی‌های شمال تا جنوب تهران تا 50 درصد متفاوت است.

وی اظهار کرد: در قیمت محصولاتی که ذخایر انباری داشته‌اند، تفاوت چندانی به وجود نیامده است و قیمت‌های عمده فروشی از پاییز تاکنون نسبتا بدون تغییر مانده است.

شادلو افزود: دلیل افزایش قیمت میوه در سطح شهر و میوه‌فروشی‌ها نبود مدیریت و نظارت بر سیستم توزیع خرد است چراکه از مبدا توزیع، نظارت تخصصی بر سسیتم توزیع خرد میوه‌ وجود ندارد و هر کس بر حسب سلیقه قیمت‌های متفاوتی روی میوه‌ها می‌گذارد.

رییس اتحادیه باغداران با بیان این‌که نام بردن از دلال تنها برای رفع تکلیف است، عنوان کرد: دلالی نه شغل غیر قانونی است و نه غیر شرعی؛ اما عده‌ای برای فرار از مسئولیت، از دلالان و نقش آن‌ها در بی‌نظمی در بازار نام می‌برند درصورتیکه مشکل اصلی نبود نظارت تخصصی در بازار میوه در سطح شهر است.

کد خبر 201460
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها