مجموع نظرات: ۰
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانش‌پژوهان می‌گویند سطوح مقاوم جدید تولید کرده‌اند که می‌تواند به تولید پوشاک ضد لک و ضد آب و یا دیگر محصولاتی که تقریبا نسبت به هر مایع دیگر مقاوم هستند، منجر شود.

تحول در پوشاک ضد لک و ضد آب

محققان پیشرفت‌هایی را در خلق سطوحی گزارش کردند که نسبت به دو خانواده از مایعات موسوم به مایعات نیوتنی و غیرنیوتنی مانند، خاصیت دفعی دارد.

مایعات نیوتنی مانند آب به راحتی جریان می‌یابند در حالی که مایعات غیر نیوتنی مانند ماست و محلول‌های پلیمری دارای غلظت هستند و به کندی جریان می‌یابند.

آنیش توتجا از دانشگاه میشیگان و همکارانش می‌گویند: این سطوح جدید به گونه‌ای ساخته شده‌اند که نسبت به مایعات از جمله اسیدها و بازها، روغن و الکل با کشش سطحی بسیار کم، حلال‌ها و دیگر محلول‌های پلیمری، مقاوم هستند.

سطوح مقاوم سطوحی هستند که می‌توانند گستره وسیعی از مایعات مختلف را بدون آن که گسترش یابند حفظ کند. در این حالت مایعات به شکل توپ بر روی سطح قرار می‌گیرند که با تکان کوچکی می‌توان آن را از روی سطح کنار زد.

معمولا همه مایعات به راحتی از روی این سطوح می‌لغزند که می‌تواند کاربردهای بسیاری در پوشاک ضد لک ضد آب داشته باشد. چنین پوشاکی می‌تواند پوشش محافظی باشد که نه تنها هوا را از خود عبور می‌دهد بلکه مانع از قرار گرفتن میکروب‌ها و باکتری‌ها بر روی پوشاک می‌شود.

نتایج این تحقیقات درنشریه American Chemical Society منتشر شده است.

پوشاک ضدآب

منبع: خبرگزاری مهر

کد خبر 198259
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز