گروه اجتماعی: معاون فنی مهندسی پلیس راهور ناجا با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه اجرایی ماده 29قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی گفت: بر این اساس ثبت نقل و انتقال خودروها در دفترخانه‌ها اختیاری است و هیچ‌گونه الزامی در این خصوص برای مالکان خودروها وجود ندارد.

پلاک

سرهنگ احمد رستمی با اشاره به قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی افزود: براساس ماده 29این قانون نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود و دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه کنند.

او از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی ماده 29قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی و ابلاغ آن خبر داد و گفت: بر این اساس دارندگان وسایل نقلیه یا نمایندگان قانونی آنها مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسیله نقلیه در دفاتر اسناد رسمی ابتدا با در دست داشتن مدارک مالکیت وسیله نقلیه به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند.

به گفته معاون فنی مهندسی پلیس راهور ناجا، ادارات راهنمایی و رانندگی و مراکز تعویض پلاک درسراسر کشور مکلفند نسبت به بررسی و احراز اصالت وسیله نقلیه، هویت دارندگان وسیله نقلیه، اخذ گواهی دیون معوق، جریمه‌های رانندگی و تعویض پلاک به نام مالک جدید اقدام کنند.

این در حالی است که در زمستان سال89 مجلس شورای اسلامی قانونی مشابه تصویب کرد و در آن به جای کلمه «اختیاری»، کلمه اجباری را آورد. 26دی 89نمایندگان مجلس شورای اسلامی‎ ‎در جلسه‌ای علنی تصویب کردند که از آن پس، ثبت سند نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی و به‌صورت اجباری انجام شود.

این تصمیم با 142رأی موافق، 68رأی مخالف و هفت رأی ممتنع از مجموع 226نماینده حاضر به تصویب رسید؛ تصمیمی که بر‌اساس آن نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود و دارندگان وسایل نقلیه مکلف هستند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مرکز تعیین شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جرایم و دیون معوقه و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه کنند.

نمایندگان مجلس همچنین تصویب کردند که نیروی انتظامی می‌تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم کند‎. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی چنین قانونی را تصویب کردند که از منظر حقوق، سند ثبتی در دفاتر اسناد رسمی برای اموال غیرمنقول صادر می‌شود نه برای اموال منقول مانند خودرو.

دفترخانه‌ها حق ندارند

معاون فنی مهندسی ناجا با اشاره به اینکه دفاتر اسناد رسمی براساس این آیین‌نامه که به وزارتخانه‌های دادگستری و کشور ابلاغ شده است، مجاز به صدور سند نقل و انتقال وسیله نقلیه قبل از مراجعه دارندگان آن به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعویض پلاک نیستند، تصریح کرد: بر این اساس و همچنین طبق قوانین ثبتی، ثبت نقل و انتقال وسایل نقلیه در دفترخانه‌ها اختیاری است و هیچ‌گونه الزامی در این خصوص برای مالکان خودروها وجود ندارد و پلیس نیز در این خصوص قانون را اجرا می‌کند.

وی با اشاره به اظهارات رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران مبنی بر غیرقانونی خواندن ثبت اختیاری خودروها در دفترخانه‌ها تأکید کرد: اتفاقا براساس قانون رفتن به دفترخانه‌ها برای نقل و انتقال اختیاری است و الزامی کردن آن خلاف قانون مجلس و آیین‌نامه اجرایی ابلاغ شده توسط دولت است.

لذا مالکان خودروها در این خصوص هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشند و صرف مراجعه به مراکز تعویض پلاک برای نقل و انتقال خودروهای آنها کفایت می‌کند. او به شرایط نقل و انتقال وسایل نقلیه اشاره کرد و گفت: حضور مالک و خریدار یا نمایندگان قانونی آنها به همراه وسیله نقلیه به مراکز نقل و انتقال اجباری است.

در عین حال همراه داشتن اصل سند مالکیت سبز وسیله نقلیه که توسط پلیس راهور صادر شده است (درصورت مفقود شدن درج یک نوبت آگهی در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار)، اصل کارت شناسایی وسیله نقلیه (درصورت مفقود شدن اخذ تعهد از مالک یا نماینده قانونی وی)، اصل کارت ملی و شناسنامه فروشنده و خریدار، مدرک احراز محل سکونت، ارائه گواهی عدم‌خلاف وسیله نقلیه، اصل فیش پرداخت هزینه نقل و انتقال و بهای پلاک و اصل رسید پرداختی هزینه پست جهت ارسال کارت شناسایی وسیله نقلیه به نشانی مالک جدید نیز برای نقل و انتقال الزامی است. به گفته معاون فنی مهندسی پلیس راهور ناجا در مراکز نقل و انتقال امکان واریز وجوه فیش‌های صادره و خلافی خودرو به‌صورت الکترونیک فراهم است. وی همچنین از ممنوعیت نقل و انتقال خودروها و موتورسیکلت‌ها به‌صورت قولنامه‌ای خبر داد و به ایسنا گفت: صدور سند نقل و انتقال وسایل نقلیه در دفاتر اسناد رسمی پیش از مراجعه دارندگان آنها به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعویض پلاک ممنوع شد.

معاون فنی مهندسی پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه در حال حاضر 258مرکز تعویض پلاک و دفتر خدمات خودرویی در کشور وجود دارد به ایسنا گفت: از این تعداد هفت مرکز در تهران واقع است.وی با تأکید بر اینکه روزانه حدود 12هزار مورد نقل و انتقال و تعویض پلاک در کشور صورت می‌گیرد تصریح کرد: از این تعداد حدود 25درصد در تهران انجام می‌شود.

کد خبر 197292
منبع: همشهری آنلاین

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز