یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک زن بریتانیایی یکی از نخستین افرادی است که از یک جراحی پیشگامانه برخوردار شد و بافتی از قلب یک گاو برای بازسازی کبد وی مورد استفاده قرار گرفت

پیوند بافت قلب یک گاو به کبد انسان

به گزارش خبرگزاری مهر، این جراحی که از آن با عنوان پیوند عضو از حیوان به انسان (xenotransplantation) یاد می‌شود، اندام حیوان اهدا کننده به طور کامل برداشته می‌شود.

میشل مورگان گرینر 42 ساله از لیورپور در سال 2010 به یک نوع سرطان نادر کبد مبتلا شد. پزشکان در مرحله اول به وی گفته بودند که درمانی برای این بیماری نیست. اما دو ماه بعد وی تحت یک عمل جراحی قرار گرفت تا تومور سرطانی از کبد وی خارج شود و در طی این جراحی بخش بزرگی از سیاهرگ تحتانی وی نیز برداشته شد.

این رگ مهم خونی در قسمت پشت کبد قرار گرفته تا خون را از نیمه پایین بدن به قلب برساند. سپس این رگ به واسطه یک تکه از لایه خارجی قلب یک گاو ( غشاء خارجی قلب گاو) بازسازی شد.

گفته می‌شود که این جراحی یک هنر بوده که توسط دکتر حسن مالک جراح بیمارستان‌های دانشگاه اینتری در لیورپول اجرا شده است.

وی در رابطه با این جراحی گفت: این جراحی طولانی و پیچیده تنها در نقاط معدودی در جهان ارائه می‌شود. در اروپا تنها 5 مرکز تجربه چنین مواردی را دارند و تاکنون تنها 150 بیمار در سراسر جهان با این روش درمان شده‌اند. تکه‌ای از بافت بدن گاو در جراحی‌های قلب به کار گرفته شده بود اما تنها در شش جراحی کبد این روش به کار گرفته شده و که چهار مورد آن را تیم جراحی ما انجام داده است.

براساس اظهارات دکتر مالک، آنچه که عمل جراحی میشل را اینقدر خاص جلوه می‌دهد استفاده از غشاء خارجی قلب گاو و  برداشتن بخش بزرگی از سیاهرگ تحتانی وی است. معمولا بازسازی این رگ با یک نوع ماده مصنوعی پلاستیکی صورت می‌گیرد و همچنین در این عمل ریسک بالای عفونت و لختگی خون پس از جراحی وجود دارد.

پیوند بافت قلب یک گاو به کبد انسان

دکتر مالک در رابطه با چرایی استفاده از بافت قلب یک گاو گفت: این ماده از نظر ضخامت مشابه بافت مورد نظر ما بود این بافت انعطاف پذیر است به سادگی بریده می‌شود، شکل می‌گیرد و در جای خود بخیه می‌شود. مواد مصنوعی سخت و خشک هستند و اگر آلوده شوند باید آن را تعویض کنیم.

مواد گاوی به کار رفته در بدن انسان تا پایان عمر همراه آنها می‌ماند، انتخاب استفاده از مواد مصنوعی و یا گاوی تصمیمی است که جراح براساس ارزیابی‌های خود اتخاذ می‌کند.

میشل که متأهل است و به عنوان مدیر بخش بهداشتی برای شرکت بریتیش تله کام کار می‌کند گفت: جراحان به من گفتند که این روش وجود دارد و آنها می‌توانند آن را انجام دهند اما نمی‌دانستند که آیا این روش موثر است یا خیر.

این عمل جراحی 10 ساعت به طول انجامید و طی آن جراحان 80 درصد از کبد میشل را از بدن وی خارج کردند و سه چهارم از سیاهرگ رگ تحتانی وی برداشته شد.

کد خبر 196165
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز