شنبه ۹ دی ۱۳۹۱ - ۱۳:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: شبکه ناوبری ماهواره‌ای چین موسوم به Beidou‌ که فعالیت خود را در منطقه آسیا-اقیانوسیه آغاز کرده است، می‌تواند بزودی به رقیب جدی سیستم موقعیت‌یاب جهانی آمریکا تبدیل شود

رقیب چینی سیستم GPS‌ آمریکا

به گزارش ایسنا، کار طراحی و ساخت این شبکه ناوبری با هدف کاهش وابستگی چین به سیستم GPS آمریکا از سال 2000 میلادی آغاز شده است.

شبکه ناوبری ماهواره‌ای بومی چین Beidou‌ شامل 16 ماهواره ناوبری و چهار ماهواره آزمایشی است که قادر به ارائه خدماتی از جمله ناوبری جهانی، موقعیت یابی و سرویس‌های زمانی است.

ارائه خدمات توسط این سیستم از روز پنج شنبه 27 دسامبر (هفتم دی) در منطقه آغاز شده و سیگنال‌های آن در آسیا و اقیانوسیه از جمله استرالیا قابل دریافت است.

بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته سیستم Beidou‌ تا سال 2020 میلادی به یک شبکه جهانی مبدل خواهد شد.

به گفته ران چنگ کی، سخنگوی دفتر سیستم ناوبری ماهواره‌ای چین، کارآیی سیستم Beidou‌ قابل مقایسه با سیستم موقعیت یاب جهانی آمریکا است.

سان جیادونگ، مهندس ارشد سیستم Beidou نیز خاطر نشان می‌کند: شبکه ناوبری ماهواره‌ای بومی چین می‌تواند باعث کاهش 95 درصدی نفوذ سیستم GPS آمریکا در این کشور شود.

این شبکه ناوبری ماهواره‌ای بومی بخشی از برنامه چندین میلیارد دلاری هوا و فضای چین محسوب می‌شود؛ این کشور همچنین قصد دارد تا پایان دهه جاری میلادی یک ایستگاه فضایی اختصاصی در فضا احداث کرده و مأموریت سرنشین دار به ماه را نیز اجرایی کند.

کد خبر 196008
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز