همشهری آنلاین: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از آغاز طرح تشدید برخورد با تخلفات خطوط ویژه و BRT از روز شنبه دوم دی ماه خبر داد.

ایسنا نوشت: سردار حسین رحیمی با اشاره به اینکه فلسفه ایجاد خطوط ویژه سریعتر رساندن حجم زیاد مسافران و خودروهای امدادی و عملیاتی است گفت: تنها تردد خودروهای پلیس، اورژانس و آتشنشانی در کنار اتوبوس‌های شرکت واحد و BRT در این خطوط مجاز بوده و سایر خودروها و موتورسیکلت‌ها اجازه تردد در این خطوط را ندارند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه طی ماه‌های گذشته ورود موتورسیکلت‌ها و خودروهای غیرمجاز به خطوط ویژه موجب اخلال در سرویس‌دهی حمل و نقل عمومی و کاهش سرعت تردد خودروهای امدادرسان شده‌ است گفت: در عین حال بسیاری از عابران پیاده که از عرض خطوط ویژه عبور می‌کنند و دچار مجروحیت شده‌اند به تصور اینکه تنها در این خط اتوبوس و خودروهای امدادی تردد می‌کنند از آن عبور کرده‌اند که متاسفانه ناگهان با موتورسیکلت سواری مواجه می‌شوند!

رییس پلیس راهور تهران به آمار تصادفات خطوط ویژه اشاره کرد و به ایسنا گفت از ابتدای سال جاری تاکنون 6 فقره تصادف فوتی 60 فرقه تصادف جرحی و 80 فرقه تصادف خسارتی در خطوط ویژه پایتخت رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی موتورسواران متخلف حتی بعضا نسبت به بریدن بخشی از نرده‌های خطوط ویژه اقدام کرده و حتی در برخی موارد آنها را با قفل شخصی به هم متصل کرده‌اند! گفت: تمامی این موارد مشخص و به شهرداری تهران اعلام شده است تا نسبت به رفع این مشکلات، نصب علائم، اصلاح هندسی، نصب راه‌بندان‌ها و چشم گربه‌ای‌ها و تعمیر نرده‌های این خطوط اقدام کنند.

رییس پلیس راهور تهران با اشاره به اینکه سازماندهی برخورد با خودروها و موتورسیکلت‌های غیر مجاز در خطوط ویژه پایتخت تغییر کرده و کنترل آن علاوه بر گروه ضربت از طریق 13 منطقه پلیس راهور تهران آغاز شده است افزود: از روز شنبه دوم دی ماه در ادامه طرح تشدید برخورد با موتورسواران متخلف، طرح تشدید برخورد با ورود عیرمجاز به خطوط ویژه پایتخت در دستورکار است که بر این اساس کفی‌های لازم در خطوط ویژه پایتخت مستقر می‌شوند. از سوی دیگر 50 موتورسوار یگان ضربت نیز با استقرار در خطوط ویژه نسبت به پاکسازی این خطوط از خودروها و موتورسیکلت‌های متخلف اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به وجود 180 کیلومتر خط ویژه در تهران گفت: عمده مشکلات در بحث خطوط ویژه در مناطق 11 و 12 خصوص فردوسی،‌ جمهوری، بازار و مولوی گزارش شده است.

رییس پلیس راهور تهران با تاکید بر اینکه عبور از خط ویژه براساس قانون 50 هزار تومان جریمه دارد تصریح کرد: در عین حال خودروها و موتورسیکلت‌های متخلف براساس قانون از یک هفته تا یک ماه توقیف می‌شوند.

وی از برگزاری جلسات توجیهی برای عوامل اجرایی طرح تشدید برخورد با تخلفات خودروها و موتورسیکلت‌ها در خطوط ویژه و BRT خبرداد گفت: براین اساس تجهیزات لازم و و آموزش‌ها در این خصوص ارائه شده است.

رییس پلیس راهور تهران با اشاره به این که پلیس پایتخت در صدد است با اجرای طرح‌های مرحله‌ای نسبت به قانونمندی موتورسواران اقدام کند گفت: براساس آمارها عمده تخلف موتورسیکلت‌ها عبور از خطوط ویژه لایی‌کشی، تک چرخ زدن، عبور از پیاده رو و حمل بارهای غیر متعارف است.

به گفته وی پلیس در بحث برخورد با موتورسواران متخلف تنهاست و دستگاه‌های ذیربط در این خصوص به میدان نیامده‌اند و همین امر موجب شده تا تخلفات موتورسواران در شهر روز به روز بیشتر شود.

رییس پلیس راهور تهران خاطرنشان کرد: بدیهی است پلیس از روز شنبه به طور جدی و بدون اغماض با خودروها و موتورسیکلت‌های متخلف در خطوط ویژه برخورد می‌کند و اگر سازمانی قصد دارد از خط ویژه استفاده کند قطعا باید با مجوز کتبی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ باشند و صرف داشتن چراغ گردان، مجوزی برای تردد در خط ویژه نیست.

کد خبر 195056
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز