همشهری آنلاین - محمد ملاحسینی: حمام قدیمی روستای طبر با قدمت بیش از صد سال در کنار چنار و چشمه مرکز روستا قرار دارد و از ساروج و آجر سفالی ساخته شده است.

آشنایی با حمام قدیمی روستای طبر

روستای طبر در دهستان طبر و در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر بجنورد قرار دارد. آثار تاریخی فراوان موجود در این روستا نشان از قدمت طولانی آن دارد.

معماری و ساخت این حمام بسیار هنرمندانه و طبق اصول علمی است. این حمام کاملا در زیر زمین ساخته شده و سوخت فعلی آن نفت سیاه است که در قدیم از چوب درختان ارس کوه سالوک استفاده می‌شده است.

قسمت گنبدی شکل سقف این حمام در اصل نورگیر بوده و بیرون از سطح زمین ساخته شده است.

آب این حمام نیز از چشمه وسط روستا تامین می‌شود. آب ابتدا به داخل آتشخانه هدایت شده و بعد از گرم شدن در لوله‌های مارپیچ (داش) به داخل مخزن آب (خزینه) که در کنار آتشخانه ساخته شده سرازیر می‌گردد.

دودکش‌های آتشخانه از زیر خزینه و حمام عبور می‌کنند و از این طریق فضای داخل حمام گرم می‌شود.

همچنین این حمام از چند قسمت که هریک بوسیله راهروهایی نسبتا تنگ به یکدیگر متصل گردیده‌اند تشکیل شده است.

بعد از رختکن این حمام راهرویی پنج متری و تنگ وجود دارد که متصل به گرمخانه حمام است. گرمخانه نیز یک اتاق هشت ضلعی است.

قسمت‌های مختلف حمام عبارتند از:

  • ضلع شرقی؛ رخت‌کن. ضلع غربی؛ خزینه. ضلع شمالی؛ راهروی ورودی اصلی. ضلع شمال غربی؛ نمازخانه. ضلع جنوب غربی؛ برای استحمام. ضلع جنوب شرقی؛ برای تطهیر.

راهروهای حمام به گونه‌ای است که شخص بعد از خروج از گرمخانه وارد راهروی پنج متری گردیده و بعد از آن به داخل رختکن و بعد از عبور از راهروی 20 متری به خارج از حمام می‌رسد که در این مسیر بدن وی گرمای خود را کم کم از دست می‌دهد.

این حمام که از جمله آثار قدیمی استان خراسان شمالی به حساب می‌آید، همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کد خبر 193685
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار