همشهری آنلاین: مسؤولان شرکت برق یکی از شهرهای شمال سوئد با توجه به فرارسیدن فصل زمستان و ساعت‌های طولانی تاریکی هوا، روش جدیدی برای تأمین روشنایی و مقابله با افسردگی ناشی از تاریکی هوا بکار گرفته‌اند.

light

روش نور درمانی اغلب برای مقابله با اختلالات ناشی از تغییر فصول از جمله افسردگی ناشی از کاهش میزان تابش نور خورشید در زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، زمان طلوع خورشید در فصل زمستان در شهر اومه در شمال سوئد حدود ساعت 9 صبح و غروب آفتاب نیز ساعت 3 بعد از ظهر است.

مسؤولان شرکت برق Umea Energi با هدف تأمین روشنایی و مقابله با افسردگی ناشی از تاریکی هوا در فصل زمستان 30 ایستگاه اتوبوس این شهر را به سیستم نور درمانی فرابنفش مجهز کرده‌اند.

نور این سیستم از منابع خورشیدی، باد و هیدروالکتریک تأمین می‌شود و پس از فیلتر شدن پرتوهای مضر فرابنفش، نور و درخشندگی مشابه نور خورشید در محیط اطراف ایستگاه اتوبوس پخش می‌شود.

تاکنون شواهد قطعی از احتمال افزایش خطر ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان پوست یا پسوزیاریس در اثر استفاده از روش نور درمانی با پرتو فرابنفش بدست نیامده است؛ در این طرح نیز پرتوهای مضر فرابنفش فیلتر شده و هیچ آسیبی به کاربران وارد نمی‌شود.

 

کد خبر 193009

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار