همشهری آنلاین: نایب رئیس انجمن متخصصین علوم آزمایشگاهی، وضعیت قیمت مواد و تجهیزات آزمایشگاهی را با توجه به افزایش نرخ ارز در کشور، بحرانی و غیرقابل قبول دانست.

lab

دکتر مجید مصلایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: بی ثباتی در بازار ارز کشور باعث شده تا شاهد گرانی تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی باشیم، به طوریکه شرکت‌های وارد کننده که قبلا به صورت مدت دار با آزمایشگاه‌ها معامله می‌کردند، حالا فقط به شرطی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی را در اختیار ما می‌گذارند که پول آن را نقدا بپردازیم.

وی افزود: سرعت دریافت پول از سوی شرکت‌های وارد کننده مواد و تجهیزات آزمایشگاهی و تاخیر در پرداخت مطالبات آزمایشگاه‌ها از سوی بیمه‌ها، به هیچ وجه با همدیگر همخوانی ندارد و تبدیل به یک معضل شده است.

مصلایی با اعلام اینکه آخرین پرداختی بیمه تامین اجتماعی مربوط به فروردین امسال است، ادامه داد: تاخیر طولانی مدت بیمه‌ها در پرداخت مطالبات آزمایشگاه‌ها، مشکلات ما را تشدید می‌کند.

وی با اشاره به کمبود برخی کیت‌های آزمایشگاهی در بازار تجهیزات پزشکی کشور، افزود: شرکت‌های وارد کننده جنس دارند اما می‌گویند تا زمانی که تکلیف بازار ارز روشن نشود، جنس توزیع نمی‌کنیم.

نایب رئیس انجمن متخصصین علوم آزمایشگاهی، یکی دیگر از مشکلات آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در شهرستان‌ها را، نحوه قرارداد با بیمه‌ها دانست و گفت: به دنبال اجرای برنامه نظام ارجاع در برخی از استان‌ها، به آزمایشگاه‌ها فشار می‌آورند که با بیمه‌ها بر اساس تعرفه دولتی قرارداد ببندند.

مصلایی با اشاره به افزایش 30 درصدی تعرفه‌های آزمایشگاهی در شورای عالی نظام پزشکی، اظهارداشت: این میزان افزایش اصلا جوابگوی هزینه‌ها نیست. زیرا در حال حاضر قیمت کیت‌های مصرفی از 50 تا 240 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: البته تعرفه وزارت بهداشت برای آزمایشگاه‌های تشخیص طبی همان 21 درصد مربوط به سال 89 است که 3.5 درصد افزایش برای سال 91 نشان می‌دهد. ولی بخش‌های پاراکلینیکی با چنین تعرفه‌هایی نمی‌توانند قرارداد ببندند.

مصلایی، ادامه روند فعلی را برای آزمایشگاه‌ها غیرممکن دانست و گفت: تعرفه‌ای که برای انجام برخی آزمایش‌ها مثل ویتامین د.ث، آی جی اف 1 و... از مردم دریافت می‌کنیم بین 11 تا 15 هزار تومان است در حالی که قیمت تمام شده ماده مورد استفاده برای انجام این آزمایش‌ها 15 هزار تومان است. بنابراین، خیلی از آزمایشگاه‌ها، تعرفه این آزمایش‌ها را به 30 هزار تومان رسانده‌اند تا بتوانند جوابگوی هزینه‌های خودشان باشند. زیرا، با تعرفه‌های نظام پزشکی نمی‌توان کاری انجام داد و ادامه این وضعیت باعث می‌شود که برخی آزمایشگاه‌ها به راه‌هایی کشیده شوند که می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد.

کد خبر 190256
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز