همشهری آنلاین: مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی از آغاز تحویل سکه‌های مرحله 9 ماهه از اواسط آذر ماه امسال خبر داد.

ایسنا نوشت: دکتر پیمان قربانی مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی گفت: اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت نقدینگی متنوع بوده و یکی از گزینه‌هایی که این بانک در زمینه جذب نقدینگی مازاد در سال گذشته داشت، پیش فروش سکه بود که در 5 مرحله (دو مرحله چهار ماهه، یک مرحله شش ماهه، یک مرحله هشت ماهه و یک مرحله 9 ماهه) انجام شد.

وی با اشاره به لزوم مهار نقدینگی در کشور و نتایج بررسیهای انجام شده توسط بانک مرکزی، با بیان این مطلب اظهار کرد: در حال حاضر بانک مرکزی درحال ایفای تعهدات مرحله هشت ماهه است و از اواسط آذرماه تحویل سکه‌های مرحله 9 ماهه آغاز می‌شود.

قربانی با اشاره به تجربه موفق بانک مرکزی در زمینه پیش فروش قبلی سکه و ایجاد ثبات لازم در بازار از این طریق گفت: تحولات سکه در ماه‌های اخیر ناشی از عوامل تعیین کننده‌ای همچون نرخ ارز و طلا در بازار جهانی بود و به همین دلیل باید گفت که بازار سکه در ماه‌های اخیر حبابی نبوده است.

مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی در ادامه سخنان خود افزود: بانک مرکزی به صورت مستمر در حال رصد بازار سکه بوده و متناسب با تحولات قیمتی، راهکارهایی را می‌تواند مدنظر قرار دهد که از جمله آن‌ها، جمع‌آوری نقدینگی به منظور هدایت آن به سمت تولید با استفاده از ابزارهایی همچون فروش اوراق مشارکت، مهار اضافه برداشت‌ها و خطوط اعتباری است.

کد خبر 189897

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار