همشهری آنلاین: رییس سازمان امور دانشجویان با تشریح شرایط اولیه برای پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور، گفت: تعداد دانشجویان بورسیه و غیر بورسیه خارجی در دانشگاه‌های کشور افزایش می‌یابد.

دکتر محمود ملاباشی در گفت‌و‌گو با ایسنا، با بیان اینکه هم اکنون حدود 12 هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل هستند،‌گفت: تا پایان برنامه پنجم توسعه این رقم به 25 هزار دانشجو افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه دانشجویان غیر ایرانی علاقمندبه بورسیه شدن در دانشگاه های ایران هستند، اظهار کرد:از 12 هزار دانشجوی غیر ایرانی 3 هزار نفر در دانشگاه‌های ایران بورسیه هستند و باقی دانشجویان با هزینه شخصی خود مشغول تحصیل هستند.

رئیس سازمان امور دانشجویان کشور از توسعه تعداد دانشجویان بورسیه خارجی در دانشگاه‌های کشور خبر داد و گفت: توسعه تعداد دانشجویان غیر ایرانی از ابتدای سال تحصیلی اجرایی می‌شود.

وی همچنین با تشریح شرایط اولیه پذیرش دانشجویان خارجی بر اساس آیین‌نامه اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان غیرایرانی ، گفت:‌ شرایط سنی یکی از این شرایط است که طی آن حداکثر سن برای متقاضیان مقطع کاردانی 20 سال، کارشناسی 22 سال، کارشناسی ارشد 26 سال و دکترا 31 سال تعیین شده است.

البته حداکثر سن برای داوطلبان دوره دکتری تخصصی(‌Ph.D)که به عنوان عضو هیات علمی در کشور متبوع خویش فعالیت آموزشی دارند و متقاضیان تحصیل در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی و معارف اسلامی در هر یک از مقاطع حداکثر به میزان 3 سال قابل افزایش است.

حداقل معدل مقطع قبلی برای طرح درخواست ادامه تحصیل نیز از دیگر شرایط است که در مقطع کارشناسی 14 از 20، کارشناسی ارشد رشته های علوم انسانی ،هنر و کشاورزی 15، کارشناسی ارشد رشته های فنی مهندسی و علوم پایه 14 ، دکتری تخصصی 16 و دکتری عمومی و حرفه‌ای 16 تعیین شده است.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست پذیرش نیز شامل فرم پذیرش تکمیل شده، تصویر مدارک تحصیلی و ریز نمرات مقاطع قبلی که به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور متبوع رسیده باشد، 2 قطعه عکس، تصویر صفحات گذرنامه، ارائه سه توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی و درخواست کتبی مبنی بر تحصیل در ایران.

کد خبر 186918

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز