همشهری آنلاین: مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران با بیان اینکه روزانه پنج هزار تماس با سامانه 125 برقرار می‌شود، گفت: تنها 180 تماس صحت دارد و به عملیات منجر می‌شود. وی افزود تهران ششمین شهر پر حریق جهان است.

خوشزاد مدیر عامل آتش‌نشانی

به گزارش ایسنا، سیدرضا خوشزاد در چهارصد و نود و پنجمین جلسه علنی شورای شهر تهران ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سازمان آتش نشانی در طول 14 ماه اخیر که ریاست این سازمان را بر عهده داشته است، افزود: به دنبال اصلاح ساختار سازمانی آتش نشانی و تبدیل رویکرد مقابله‌ای به رویکرد پیشگیری، مهار و مقابله هستیم.

وی با اشاره به اقداماتی به منظور ارتقای توان عملیاتی سازمان آتش نشانی اظهار کرد: تا سال 92 باید شمار ایستگاه‌های آتش نشانی به 120 ایستگاه برسد.

خوشزاد خاطر نشان کرد: در حال حاضر 95 ایستگاه آتش نشانی فعال است و هفته آینده با افتتاح پنج ایستگاه جدید و یک ایستگاه بازسازی شده، شمار ایستگاه‌ها به یکصد مورد می‌رسد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران با بیان اینکه تا پایان سال جاری هفت ایستگاه دیگر احداث خواهد شد، خاطر نشان کرد: در حال عقد قرارداد برای ساخت پنج ایستگاه دیگر هم هستیم که به این ترتیب تعداد ایستگاه‌ها به 112 مورد می‌رسد و اگر هشت قطعه زمین دیگر توسط شهرداران مناطق تامین شود، شمار ایستگاه‌ها به 120 مورد خواهد رسید.

خوشزاد از برنامه‌ریزی برای واردات 120 دستگاه خودروی حریق و نجات سنگین و نیمه سنگین خبر داد و گفت: تا کنون 10 دستگاه خودرو به ناوگان آتش نشانی اضافه شده و تا پایان امسال 110 دستگاه خودروی دیگر توسط شرکت ایران خودرو دیزل وارد خواهد شد.

وی در ادامه از راه‌اندازی ناوگان موتورسیکلت در سازمان آتش نشانی خبر داد و گفت: 140 دستگاه موتورسیکلت 250 و 750 سی سی مخصوص امداد و نجات خریداری شده که در سرعت عمل رسیدن به حوادث حریق نقش بسزایی دارد.

به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران 70 دستگاه خودروی سمند نیز به ناوگان آتش نشانی افزوده شده است.

وی خاطر نشان کرد: 60 درصد حریق‌های رخ داده در تهران کوچک است و مربوط به مواردی همچون سطل زباله، معابر و فضای سبز می‌شود؛ به این ترتیب می‌توان با استفاده از موتورسیکلت و سمند زودتر به محل حادثه رسید.

خوشزاد با بیان اینکه تا پایان امسال 593 نفر به نیروی انسانی آتش نشانی افزوده می‌شود، گفت: از سال گذشته 330 نفر از مجوز جذب آتش نشانی باقی مانده بود که برای جذب آنها اقدام شده و 30 نفر از آنها از نیروهای ستادی با حداقل مدرک کارشناسی ارشد خواهند بود.

وی توسعه مجموعه‌های ورزشی برای ارتقای توان عملیاتی آتش نشانان را از دیگر موارد در دستور کار برشمرد و گفت: تجهیز و توسعه مرکز آموزش علمی کاربردی در صالح آباد برای ارتقای سطح علمی آموزشی کارکنان از دیگر مواردی است که در برنامه‌های سازمان گنجانده شده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران با اعلام جذب و آموزش چهار هزار نفر آتش‌نشان داوطلب در سال جاری اعلام کرد: تا پایان امسال مجموع آتش نشانان داوطلب 14 هزار نفر خواهد بود.

به گفته خوشزاد، توزیع رایگان یکصد هزار خاموش کننده نیز در دستور کار امسال قرار دارد که 10 هزار خاموش کننده در روز آتش نشان میان مردم توزیع شد.

خوشزاد در ادامه با بیان اینکه میانگین زمان سفر حریق در سال 90، چهار دقیقه و 38 ثانیه بوده است، اظهار کرد: این میزان نسبت به سال 89 معادل 12 ثانیه کاهش یافته است.

به گفته خوشزاد، زمان رسیدن پرسنل آتش نشانی به محل حوادث نیز در سال 89، پنج دقیقه و 29 ثانیه بوده که در سال 90 به پنجدقیقه و 13 ثانیه کاهش یافته است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران با بیان اینکه روزانه پنج هزار تماس با سامانه 125 برقرار می‌شود، گفت: تنها 180 تماس صحت دارد و به عملیات منجر می‌شود.

خوشزاد خاطر نشان کرد: بارها پیش آمده که نیروهایی به محل وقوع حادثه اعزام شده‌اند، در حالی که هیچ حادثه‌ای رخ نداده و این امر موجب اتلاف وقت نیروهای سازمان آتش نشانی است.

وی در ادامه به تشریح رتبه ایران در مقایسه با 30 کلان شهر مهم دنیا پرداخت و گفت: شهر تهران در میان 30 کلانشهر مهم در رتبه چهارم قرار دارد که وضعیت قابل قبولی است.

خوشزاد با بیان اینکه تهران بعد از شهرهای نیویورک، لندن، وین، مادرید و پاریس بیشترین میزان حریق را دارد، اظهار کرد: از نظر آمار مرگ و میر ناشی از حریق به ازای هر هزار نفر در سال در رتبه بیست و سوم قرار داریم.

به گفته وی، کل تلفات ناشی از حریق در شش ماهه نخست امسال سه نفر بوده و این در حالی است که در سال گذشته این رقم 12 نفر بوده است.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی در حالی ادامه گزارش خود را ارائه کرد که حسن بیادی ـ نایب رئیس شورای شهر تهران ـ که مسئولیت ریاست جلسه امروز را بر عهده داشت به او درباره وقت تذکر داد، اما خوشزاد بر ضرورت طرح موضوعات مربوط به ایمنی تاکید داشت و گفت که سهم سازمان آتش نشانی از جلسات شورای شهر سالانه بیشتر از یک ساعت نیست.

وی سپس به شرح لوایحی که سازمان آتش نشانی برای بهبود وضعیت نیروی انسانی سازمان در دست تدوین دارد پرداخت و گفت: یکی از این لوایح مربوط به شهدا و جانبازان است، چرا که هنوز هم افرادی که جان خود را در جریان امداد رسانی به شهروندان از دست می‌دهند، شهید محسوب نمی‌شوند.

خوشزاد با بیان اینکه سازمان آتش نشانی 20 شهید و 120 جانباز دارد، اظهار کرد: چرا بنیاد شهید تنها شهدای دفاع مقدس را شهید محسوب می‌کند؟

وی خاطر نشان کرد: لایحه‌ای در این باره به شورای شهر ارسال شده که در قالب آن قرار است همه امتیازات شهدای دفاع مقدس برای شهدای آتش نشانی هم منظور شود.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهر تهران از تدوین لایحه افزایش عوارض ایمنی خبر داد و گفت: سازمان آتش نشانی باید همواره به روز باشد و بهترین تجهیزات را در اختیار داشته باشد، به همین دلیل در قالب این لایحه پیشنهاد افزایش دو درصدی عوارض ایمنی مطرح شده است.

خوشزاد با بیان اینکه هنوز هم آتش نشانی جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب نمی‌شود، گفت: پرونده مربوط به این موضوع هم اکنون در حوزه معاونت منابع انسانی رییس جمهور باقی مانده و منتظر رسیدگی به آن و ابلاغ سخت و زیان‌آور بودن شغل آتش نشانی هستیم.

وی از تدوین لایحه دستورالعمل گواهی ایمنی برای کلیه ساختمان‌های شهر تهران خبر داد و گفت: در صورت تصویب این لایحه حتی ساختمان‌های زیر پنج طبقه نیز باید گواهی ایمنی دریافت کنند.

خوشزاد به اهمیت بافت‌های فرسوده و ناایمن در تهران اشاره کرد و گفت: بازار تهران با مشکلات جدی برق مواجه است؛ به هم ریختگی برق در بازار تهران ممکن است روزی فاجعه بیافریند و باید قبل از اینکه حوادثی مشابه مسجد ارک رخ دهد شرکت برق فکری به حال این مشکل بکند.

کد خبر 186612
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار