شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۵:۲۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: رییس مرکز ثبت دامنه‌های آیکان در ایران از احتمال انتشار اخباری خوش در ارتباط با دامنه‌های «دات- ایران» در ماه‌های آتی خبر داد.

اینترنت

به گزارش همشهری آنلاین علیرضا صالح در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارتباط با آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های «دات- ایران» گفت: در این زمینه در حال پیگیری هستیم و امیدواریم ظرف یک ماه آینده اخبار خوبی در این زمینه اعلام شود.

وی با بیان این‌که دامنه‌های «دات- ایران» دامنه‌های کشوری محسوب می‌شوند، ادامه داد: براساس قوانین سازمان ملل هر کشوری بر اساس نامی که دارد می‌تواند یک دامنه مطابق استانداردهای سازمان ملل ثبت کند و این موضوع به هیچ بحث سیاسی مربوط نمی‌شود. به همین دلیل دامنه‌های «دات - ایران» در آینده‌ای نزدیک ایجاد خواهند شد.

صالح درباره میزان سرمایه‌گذاری لازم برای ثبت این دامنه‌ها گفت: هنوز میزان دقیق سرمایه‌گذاری در این زمینه مشخص نیست اما سرمایه‌گذاری اصلی در این زمینه زمانی که قرار شد چنین استانداردهایی در اینترنت تعریف شوند صورت گرفته است.

وی ادامه داد: از سال 2003 متخصصان بسیاری در ایران و دنیا تلاش کردند که اسامی محلی را وارد اینترنت کنند و اولین کشورهایی که توانستند این دامنه‌ها را به ثبت برسانند مصر، امارات، روسیه، چین و عربستان سعودی بوده‌اند.

صالح در عین حال یادآور شد: ثبت دامنه‌ براساس اسامی کشورها از سال 2010 آغاز شده و همزمان تمام کشورها درخواست خود برای ثبت چنین دامنه‌هایی را اعلام کرده بودند که برخی کشورها به واسطه مناسبات مختلف توانستند سریع‌تر از سایر کشورها از این سایت‌ها بهره‌برداری کنند.

رییس مرکز ثبت دامنه‌های آیکان در ایران با بیان این‌که با راه‌اندازی دامنه‌های «نقطه - ایران» آدرس‌های اینترنتی به شکل فارسی تایپ خواهند شد، گفت: جزء ماقبل آخر این آدرس‌ها هم می‌تواند به فارسی باشد تا ازنظر بصری برای مخاطب راحت‌تر باشد.

 

کد خبر 182178

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز