چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: با آغاز روز چهارشنبه 22 ماه اوت (اول شهریور) پروتکل عضویت روسیه در سازمان جهانی تجارت اعتبار یافت و فدراسیون روسیه به عنوان یکصد و پنجاه و ششمین عضو به عضویت این سازمان بین المللی در آمد.

به گزارش ایرنا به نقل از اطلاعیه وزارت امور خارجه روسیه، پروتکل پیوستن روسیه به موافقت نامه 15 آوریل سال 1994 مراکش در باره تاسیس سازمان جهانی تجارت روز 22 ماه اوت اعتبار یافت.

روسیه روز 16 ماه دسامبر سال 2011 (25 آذر ماه) این پروتکل را امضا کرد.

روسیه از سال 1993 متقاضی ورود گات و سپس سازمان جهانی تجارت بود. در سال های اخیر تنها مانع در مسیر پیوستن روسیه به سازمان جهانی تجارت گرجستان بود که پس از وقوع جنگ کوتاهی میان دو کشور در آگوست 2008 میلادی بر سر تهاجم نظامیان گرجی به جمهوری خود خوانده اوستیای جنوبی و مداخله روسیه در آن همواره با عضویت مسکو در سازمان جهانی تجارت مخالفت می کرد.

اختلاف روسیه و گرجستان بر سر این مساله در ماه دسامبر سال 2011با وساطت سوییس و ارایه طرحی ابتکاری از سوی این کشور در زمینه نظارت بر مبادلات تجاری میان روسیه و اوستیای جنوبی حل شد تا مسکو آخرین گام را برای پایان دادن به 18 سال انتظار پشت درهای سازمان جهانی تجارت بردارد.

مقام های روس امیدوارند با عضویت کشورشان در سازمان جهانی تجارت، سالانه حدود دو میلیارد دلار از محل رشد مبادلات بازرگانی خارجی، بر درآمدهای این کشور افزوده شود.

آندری بلوزوف وزیر توسعه اقتصادی روسیه اعلام کرده است که پیوستن روسیه به سازمان جهانی تجارت یک بازی برد برد برای این کشور و اقتصاد جهانی خواهد بود.

در همین حال برخی کارشناسان روس هشدار داده اند که روسیه با ورود به سازمان جهانی تجارت زیان های مالی قابل توجهی به خاطر کاهش مالیات کالاهای وارداتی و تعرفه های گمرکی متحمل می شود.

کد خبر 181904
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی