همشهری‌آنلاین: جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح جزییات مصوبات مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا به منظور ایجاد تسهیلات در مورد خدمت نظام وظیفه خانواده‌های زلزله‌زده استان آذربایجان شرقی (شهرستان‌های اهر، ورزقان، هریس، کلیبر) را تشریح کرد.

ایسنا نوشت: سردار موسی کمالی با عرض تسلیت ضایعه‌ دردناک و جبران‌ناپذیر زلزله استان آذربایجان شرقی (شهرستان اهر، ورزقان، هریس، کلیبر)، مصوبات مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا به منظور ایجاد تسهیلات در مورد خدمت نظام وظیفه خانواده‌های زلزله‌زده استان آذربایجان شرقی (شهرستان‌های اهر، ورزقان، هریس، کلیبر) را اعلام کرد.

وی در این راستا گفت: به سربازان در حال خدمت (حین خدمت آموزش)، اعزامی شهرستان‌های (اهر، ورزقان، هریس، کلیبر) که خانواده‌های آنان در شهرستان‌های یاد شده سکونت دارند و به افراد خانواده و واحدهای مسکونی‌شان 40 درصد و یا بالاتر صدمه وارد گردیده به مدت سه ماه مرخصی اضطراری داده می‌شود.

همچنین کسانی که بعد از شنیدن خبر زلزله بدون اخذ مرخصی خدمت را ترک کرده‌اند در صورتی که متحمل آسیب‌های جانی و مالی (تخریب 40 درصد و یا به بالا واحد مسکونی) گردیده‌اند در شمول مرخصی یاد شده قرار گرفته و بقیه افراد پس از مراجعه به محل زندگی و اطلاع از وضعیت و سلامت خانواده می‌بایست پس از 10 روز به محل خدمت خود مراجعه نموده و این 10 روز جزء مرخصی استحقاقی آنان محاسبه خواهد شد.

به گفته سردار کمالی، سربازانی که خانواده آنان در محل زلزله‌زده سکونت داشته و به سبب این زلزله آسیبی به افراد خانواده و یا به واحدهای مسکونی‌شان (40 درصد و یا بالاتر) صدمه وارد شده به نزدیک‌ترین یگان نظامی یا انتظامی محل سکونت خانواده منتقل می‌شوند.

کمالی با بیان اینکه اعزام مشمولین شهرستان‌های (اهر، ورزقان، هریس و کلیبر) که آسیبی به افراد خانواده و یا به واحدهای مسکونی‌شان 40 درصد و یا بالاتر صدمه وارد شده به مدت شش ماه تا 30 بهمن ماه امسال به تعویق افتاده است، گفت: نیروهای مسلح نیز نیروهای اختصاص یافته را تا 20 تیرماه سال 92 پس از طی مدت آموزش نظامی در نزدیک‌ترین یگان نظامی یا انتظامی مخل سکونت خانواده به کارگیری می‌کنند.

به گفته وی، طبق مصوبات مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا، هیاتی متشکل از نمایندگان وظیفه عمومی، سپاه پاسداران، بخشدار، شورای اسلامی شهر یا بخش، دادستان محل تشکیل و بر اساس ضوابطی که از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ می‌شود در مورد معافیت فرزندان خانواده‌هایی که دچار صدمات جانی و مالی شدید شده‌اند تصمیم‌گیری می‌کنند.

کمالی افزود: معافیت شامل کسانی می‌شود که تمام یا حداقل دو نفر از اعضاء خانواده درجه یک خود را از دست داده باشند، کسانی که سرپرست خانواده را از دست داده و یا سرپرست خانواده به دلیل معلولیت ناشی از زلزله قادر به اداره امور خود نباشد و فرزند دیگری که سرپرستی خانواده را بر عهده بگیرد در استان حضور نداشته باشد.

به گفته جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح سربازان متاهل دارای فرزند که همسر و یا فرزند خود را از دست داده یا همسر به دلیل معلولیت قادر به اداره امور خانواده نباشند، سربازان متاهلی که به دلیل از دست دادن پدر و پدرهمسر (هر دو) همسرشان در محل بی‌سرپرست باشند و سربازان متاهلی که منزل مسکونی‌شان قابل سکونت نبوده و از بین رفته محسوب می‌شود نیز معاف خواهند شد.

وی در پایان افزود: این اطلاعیه به منزله ابلاغیه کتبی بوده و تا وصول ابلاغیه و دستورالعمل اجرایی از سوی ستادکل نیروهای مسلح برای تمامی سازمان‌ها لازم‌الاجراء می‌باشد.

کد خبر 181510
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی