چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ - ۰۹:۰۹
۰ نفر

همشهری آنلاین-هلن صدیق بنای: مواظب پشه‌های اطراف خود باشید. آنها با دریافت میلیارد‌ها دلار به استخدام ارتش امریکا در‌آمده‌ و کارشان جاسوسی است.

 هفته گذشته، راز پشه‌های که برای ارتش امریکا جاسوسی می‌کنند، فاش شد. این جاسوسان، آخرین محصول جاسوسی ارتش آمریکا، یک فناوری ظریف و کوچک به شکل و اندازه پشه است.

ارتش امریکا، این پشه‌ها را برای جاسوسی به استخدام خود درآورده است. یا به عبارتی با صرف هزینه بالغ بر میلیارد‌ها دلار این فناوری پشه را تهیه کرده است.

این فناوری ظریف، یک پشه مصنوعی، مجهز به کنترل از راه دور، دوربین مخفی، میکروفون، ضبط صدا و یک آزمایشگاه کامل سیار است.

فناوری پشه جاسوس، می‌تواند صد‌ها کیلومتر پرواز کند و با نشستن روی بدن افراد، نمونه خون آنها را با دردی به اندازه گزش نیش پشه گرفته و DNA آن را انالیز کند. سپس، اطلاعات بدست آمده را  با بانک اطلاعاتی خود تطبیق دهد و در پایان عملیات، گزارش شناسایی فرد را به مرکز ارسال ‌کند.

نکته جالب‌تر اینکه، این پشه می‌تواند یک Micro RFID را به پوست فرد مذبور تزریق کرده تا ردیابی او آسان شود. همه این کار‌ها را بدون اینکه شخص متوجه‌ شود، انجام می‌دهد.

 

پشه جاسوس

هواپیمایی بدون سرنشین جاسوسی شبیه باز

پشه جاسوس

نمونه دیگری از هواپیما‌های بدون سرنشین جاسوسی شبیه یک حشره

در واقع این فناوری جاسوسی یک هواپیمای کوچک بدون سرنشین از نوع حشره مانند پشه است که به مرحله تولید رسیده است. این پشه مصنوعی می‌تواند، راه‌های عبوری چون؛ درز‌ها، شکاف‌ها بسیار کوچک، سوراخ‌های روری چار چوب در‌ها و پنجره‌های نیمه باز را تشخیص داده و از آنها عبور کرده تا به حریم خصوصی شما وارد شود.

این فناوری به قدری ظریف و طبیعی ساخته‌ شده است که در ابتدا و با توجه خاص نمی‌توان آنها را از پشه‌های معمولی تشخیص داد.

شما با دیدن آنها خواهید گفت؛ وای... خدای من... مگر چنین چیزی ممکن است...

دیوید هامبلینگ رییس عالی وزارت دفاع در این زمینه گفته است؛ ما این محصول را در زمینه نظامی و برای خاک دشمن استفاده خواهیم کرد. این دستگاه‌ها هر چند دارای محدودیت‌های است که در حال رفع آن هستیم، اما به دلیل دارا بودن قدرت مخابره تصویر از ارزش بالای برای ارتش امریکا برخوردار است. چرا که این فتاوری می توانند دورتر از صدها مایل در خاک دشمن به نظارت مخفیانه و ارسال گزارش مشغول باشد، بدون اینکه توجه کسی را جلب کند.

ژوئن سال 2011 نیز ارتش ایالات متحده مجبور شد به داشتن تکنولوژی بسیار ظریف و پیچیده‌ که مانند، هواپیماهای بدون سرنشین در اشکال حشرات و پرنده‌ها هستند، اعتراف کند.

این هواپیما‌ها که بیشتر با الگو برداری از شکل  پروانه، سنجاقک، پشه، مگس، بازها و... هستند در پایگاه هوایی رایت و پترسون امریکا و نیز کشور‌های چون روسیه، اسراییل، ژاپن، انگلیس و...طراحی و به مرحله اجرا در می‌آیند.

 

پشه جاسوس

آخرین فناوری جاسوسی آمریکا...یک پشه خال خال

ولف پارکر، مهندس هوا فضای امریکا در این زمینه  توضیح می‌دهد که این طراحی‌ها به هدف جاسوسی مخفیانه ولی در معرض دید، است. بسیار ساده است، یعنی حشره جلوی چشمان شما جاسوسی می‌کند بدون اینکه شما متوجه آن شوید.

 این طرح‌ها برگرفته و با الهام از طبیعت، یعنی همان استتار جانواران ایده گرفته است. آنها جلوی چشمان شما هستند ولی شما آنها را نمی‌بینید.

او می گوید؛ 7000 هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین از این نوع که دارای سنسورهای بسیار حساس هستند که بدون جلب توجه و آسیب رساندن به کار خود مشغول هستند. آنها بیشتر به دنبال شناسایی دشمن و سلاح‌های هسته‌ای هستند. ما در حال تلاش برای توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر و دقیق‌تر این فناوری‌ هستیم.

به گفته برخی از ناظران؛ افکار عمومی آمریکا بر این باور است که پرواز این هواپیماهای جاسوسی بدون سرنشین تنها در مأموریت‌های خارج از کشور استفاده می‌شود. در حالیکه این هواپیماهای بدون سرنشین یا این حشرات جاسوس خال خال، درست اینجا در خیابان‌های ایالات متحده  در حال پرواز هستند.

این مسائل، تظاهرات طرفداران ضد جنگ را برانگیخت. آنها دولت آمریکا را که مخفیانه در حال توسعه حشرات روباتیک جاسوس است را متهم کردند.

http://www.dailymail.co.uk

کد خبر 179440
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز