همشهری آنلاین: استفاده از پلاستیک بر عملکرد جنسی و تولید مثل زنان تاثیر منفی بر جای می گذارد

تاثیر منفی ظروف پلاستیک بر عملکرد جنسی و تولید مثل زنان

به گزارش ایرنا، دکتر ابوطالب صارمی فوق تخصص نازایی با اعلام این مطلب گفت: پلاستیک‌ها با ترکیبات مختلفی که دارند برای سلامت افراد مضر هستند، برخی از این مواد به طور مستقیم بر عملکرد سیستم جنسی زنانه و مردانه آثار منفی می گذارد.

قرار است در تقویم کشور روز 21 تیرماه به عنوان ' روز خرید بدون نایلکس' با هدف حذف کیسه نایلونی و ظروف پلاستیکی از مراکز خرید ثبت شود.

صارمی اظهار داشت: برای مثال ' بیس فنل آ ' (BPA) ماده‌ای شیمیایی است که در پلاستیک‌های سبک اما سخت و سفت که به نام 'پلی کربنات' نامیده می‌شود، یافت می‌شود، روی عملکرد غدد درون ریز انسان و هورمون‌های وی ایجاد اختلال می‌کند.

به گفته دکتر صارمی، شاخص‌ترین تاثیر این مواد بر هورمون استروژن (هورمون جنسی زنانه ) است که می‌تواند بر عملکرد جنسی و تولید مثل زنان تاثیر منفی بگذارد.

رییس مرکز تحقیقات ناباروری صارم خاطر نشان کرد :یافته‌های پژوهشی نشان داده است، جنین‌هایی که در معرض BPA حتی با مقدار کم قرار می‌گیرند، سال‌ها بعد با احتمال بیشتر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.

وی اضافه کرد: مطالعات دانشمندان کانادایی همچنین نشان داده، کسانی که میزان BPA در ادرار آنان بیشتر است، احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری دیابت، مشکلات کبدی و بیماری‌های قلبی دارند. همچنین افرادی که به صورت مزمن در تماس با BPA هستند، بیش از سایر افراد به اضافه وزن و چاقی مفرط مبتلا می‌شوند.

دکتر صارمی افزود: بیشترین موارد استفاده از BPA در پلاستیک‌های شفاف و نشکن است که از آنها برای ساخت شیشه کودکان، بطری‌های آب معدنی، بطری‌های مخصوص نوشیدنی‌های ورزشی و نظایر آن استفاده می‌شود.

فوق تخصص نازایی اضافه کرد :' فتالات' از دیگر مواردی است که در تولید محصولات پلاستیکی کاربرد داشته و از آن برای ساخت ظروف PVC استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند به درون غذایی که در این ظرف‌ها نگهداری می‌شود به ویژه در مواقعی که غذا داغ یا چرب است، نشت کند.

صارمی در مورد آثار زیانبار فتالات‌ها بر سلامت افراد اظهار داشت: تاثیر فتالات بر سلامت انسان درست مانند BPA است و به عبارتی فتالات‌ها بر هورمون‌های انسان تاثیر می‌گذارند. در این مورد هورمون ' تستوسترون' (هورمون جنسی مردانه) بیشترین تاثیر را می‌گیرد و می‌تواند با مشکلات تولید مثل در مردان همراه باشد. مطالعات نشان داده است، میزان بیشتر فتالات در بدن مردان بالغ با کاهش میزان اسپرم و افزایش مشکلات اسپرم‌ها همراه بوده است.

رییس مرکز تحقیقات ناباروری صارم ادامه داد: مطالعه‌ای در فنلاند نشان داده بالا بودن میزان فتالات در زنان باردار، احتمال تولد فرزندان پسر دچار مشکلات دستگاه تناسلی را افزایش داده است .

وی گفت: تاثیر فتالات‌ها در احتمال ابتلا به واکنش‌ها و حالت‌های آلرژیک در کودکان همراه است. نوارهای بسته بندی و پلاستیک‌های مخصوص نگهداری بطری‌ها، کنسروها و قوطی‌های غذایی، عموما حاوی فتالات هستند.

صارمی اشاره کرد :شاید عجیب به نظر برسد، اما در تمام ظروف پلاستیکی فرآیند 'نشت' اتفاق می‌افتد. در این فرایند، پلاستیک به داخل ماده غذایی که درون آن نگهداری می‌شود، نشت می‌کند که البته این میزان نشت کردن در ظروف مختلف، بسته به کارکرد این ظروف و گرم شدن یا نشدن آنها و مدت زمان نگهداری محصولات غذایی در آنها فرق می‌کند.

از امسال 21 تیرماه، یک روز نمادین برای حذف کیسه نایلونی و ظروف پلاستیکی یک بار مصرف پلیمری تعیین شده و امسال برای نخستین بار به صورت داوطلبانه در پنج میدان اصلی میوه و تره بار اجرا می‌شود.

با این رویکرد انتظار می‌رود، به تدریج کیسه و ظروف پلاستیکی نه تنها از فروشگاه‌های شهروند ومیدان‌های میوه و تره بار که از کل فروشگاه‌های محل عرضه کالا حذف شود. مواد پلاستیکی به دلیل تجزیه ناپذیری‌شان و آلودگی‌های زیست محیطی از یک سو و از سوی دیگر زیانبار بودن آن برای سلامت انسان، سال‌هاست در کشورهای پیشرفته به صورت محدود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کد خبر 177061
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز