همشهری آنلاین: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به آغاز طرح ویژه برخورد با استعمال دخانیات، خوردن و آشامیدن و پرتاب کردن هرگونه ضایعات از داخل خودرو از 3 تیر گفت: بر این اساس در نخستین روز اجرای این طرح با بیش از 10 هزار راننده متخلف برخورد شده است.

رانندگی سیگار

سردار حسین رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ماده 180 قانون آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی افزود: براین اساس رانندگان حق ندارند ضمن رانندگی، دخانیات استعمال کنند یا خوراکی یا آ‌شامیدنی میل کنند و استفاده از هرگونه وسایل و تجهیزات مانند تلفن همراه که موجب انحراف ذهنی و رفتاری راننده شود ممنوع است.

وی عدم مشاهده بموقع خطر، عدم امکان عکس‌العمل بموقع و فوری از سوی راننده‌، افزایش احتمال تصادفات، حواس پرتی راننده، آلودگی محیط زیست و بدآموزی برای فرزندان را از جمله پیامدهای عدم رعایت این بند از قانون عنوان و تصریح کرد: متاسفانه موضوع خوردن و آشامیدن، سیگار کشیدن و پرتاب کردن زباله و اشیاء در حین رانندگی برای برخی رانندگان به عادت تبدیل شده است.

 رئیس پلیس راهور تهران با اشاره بررسی‌های پلیس راهنمایی و رانندگی در این خصوص گفت: براین اساس طرح ویژه برخورد با استعمال دخانیات، خوردن و آشامیدن و پرتاب کردن هرگونه ضایعات از داخل خودرو از روز شنبه در سطح پایتخت به طور جدی به مرحله اجرا گذاشته شده است و بر این اساس در نخستین روز اجرای این طرح با حدود 8 هزار راننده‌ای که در پشت فرمان نسبت به استعمال سیگار اقدام کرده بودند و حدود دو هزار و 500 راننده‌ای که نسبت به پرتاب زباله از خودرو اقدام کردند برخورد شده است.

 وی گفت: براساس قانون جدید پرتاب کردن یا ریختن ضایعات، زباله، اشیاء، آب دهان و بینی و امثال آن از وسایط نقلیه به معابر 300 هزار ریال و خوردن و آشامیدن و استعمال دخانیات و امثال آن در حین رانندگی 200 هزار ریال برای رانندگی جریمه به همراه دارد.

 رئیس پلیس راهور تهران با اشاره به اینکه عدم توجه به جلو با 27 درصد، عدم رعایت حق تقدم 17 درصد و تغییر مسیر ناگهانی با 10 درصد مهمترین علل وقوع تصادفات در تهران است افزود: بدین ترتیب باید گفت توجه نکردن به جلو بیشترین علت تامه تصادفات بوده که مهمترین عوامل آن صحبت با تلفن همراه، استعمال دخانیات، خوردن و آشامیدن و ... بوده است و بر این اساس از چندی پیش برخورد با استفاده کنندگان از تلفن همراه و ارسال کنندگان پیامک در حین رانندگی آغاز شده است و از روز شنبه نیز برخورد با استعمال دخانیات، خوردن و آشامیدن و پرتاب کردن هرگونه ضایعات از داخل خودرو نیز در دستورکار ماموران پلیس راهور پایتخت قرار گرفته است.

 وی با اشاره به این که در نخستین روز اجرای طرح بیشتر تلاش شد تا نسبت به تذکر به رانندگان متخلف اقدام شود خاطرنشان کرد: اجرای این از امروز به طور جدی پیگیری شده و بدون اغماض با رانندگان متخلف برخورد می‌کنیم.

کد خبر 175024

برچسب‌ها