همشهری آنلاین: آخرین مجموعه از فتومونتاژ‌های صمد قربان‌زاده با عنوان «خواب روزانه» امروز در گالری «نامی» خانه هنرمندان به نمایش درمی‌آید.

عکاسی

به گزارش ایسنا، قربان‌زاده در این نمایشگاه ۱۸ عکس سیاه و سفید در اندازه‌های ۵۰×۷۰ و ۱۰۰×۷۰ ارایه می‌کند که به نوعی ادامه دهنده دیدگاه‌ پیشین او درباره موضوعاتی چون انسان، مرگ، گناه و ... در زندگی معاصر است.

رومین محتشم در یادداشتی بر این مجموعه نوشته است: «غم انگیز‌ترین ترانه‌های آدمی زمانی رخ خواهند داد که آویزان از طناب زمان، بین زمین و هوا، دیروز و امروز، با لبخندی سرد در صورت و با ذهنی پریشان به اتفاق‌های گذشته بنگری و هراسناک در انتظار اتفاق‌هایی باشی که در آینده رخ خواهند داد.

آیا صمد قربان‌زاده دچار خوابگردی است یا پرسه‌های نیم روز؟ او برای‌‌ رها شدن از خواب‌های آشفته‌ای است که هیچ ر‌هایش نمی‌کنند.

آثارش نمایانگر درون اوست که ما را به ذهنی پر رمز و راز و هزار توی می‌کشاند و با دلهره‌هایمان تن‌هایمان می‌گذارد.

تک شخصیت محوری اغلب عکس‌ها نوجوانی است که کوچک شده حتی از قد و قواره خود که انگار زمان برایش متوقف و در ملغمه‌ای از آرزو‌ها - خیالات - احساس‌ها و بی‌رحمی‌ها در گیر شده و به بلوغ نرسیده است».

او معتقد است: «صمد قربان‌زاده در مواجه با جهان با قرار دادن مدلش درمکان‌هایی نا‌شناس و اضمحلال دنیای از دست رفته‌ای را نشانمان می‌دهد که به برهوتی بی‌شبیه نیست.

هندسه ساده عکس‌ها با عناصر اندک و مرکزی کردن آن‌ها در عکس‌ها بدون هیچ پیچاندن و توسل به بازی‌های بصری مخاطب را وادار می‌کند که ذهن پر رمز و راز او را به سادگی دریافت نماید.

عکس‌ها نه محصول گذشته‌اند و نه به آینده تعلق دارند، اما در عین حال بعضا به بقایای خاطرات متلاشی شده انسانی می‌مانند که مصرانه می‌خواهد گذشته‌ای را به رخ بکشاند و زوال ارزش‌های انسانی را تحمیل کند و بعضا در یک فرازمانی و فرا مکانی به تله هراسی می‌اندازد که مثل عقوبتی بزرگ از انجام گناهی نا‌خواسته ترس افتادن در چاله‌های سیاه زمان را در تو ایجاد کرده باشد.

اجرای ماهرانه آثار آنقدر مخاطب را به واقعیت نزدیک می‌کند که علی‌رغم یقین از تصویرسازانه بودن آن‌ها باعث می‌شود مخاطب به یک واقعیت ذهنی و ملموسی نزدیک شود و مثله پاندول ساعتی بین خیآل و واقعیت در نوسان باشد».

این نمایشگاه روز یکشنبه - ۴ تیر ماه - ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان افتتاح می‌شود و تا ۱۳ تیر ماه ادامه دارد.

علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۴ تا ۲۱ از این آثار دیدن کنند.

 

کد خبر 174950

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان