تازه‌ترین آمار مقدماتی گمرک ایران نشان می‌دهد که تراز بازرگانی خارجی کشور در دو ماه نخست امسال با کسری سه میلیارد و 751 میلیون دلاری مواجه شده و با وجود کاهش 9 درصدی، میزان واردات به دوبرابر صادرات غیرنفتی رسیده است.

به گزارش همشهری، تا پایان اردیبهشت ماه امسال نزدیک به 4.5 میلیارد دلار کالای ایرانی به خارج کشور صادرشده در حالی‌که بالغ بر 8.2 میلیارد دلار کالای خارجی وارد کشور شده که به این ترتیب واردات،64.7 درصد از ارزش کل مبادلات خارجی کشور را به‌خود اختصاص داده است.

گمرک می‌گوید که متوسط قیمت یک تن کالای صادراتی ایران بر مبنای دلار آمریکا با 8.4 درصد و متوسط قیمت یک تن کالای وارداتی با19.9 درصد کاهش ارزش مواجه شده است. گزارش رسمی گمرک نشان می‌دهد که میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی در دوماهه نخست امسال نسبت به‌مدت مشابه پارسال از نظر وزنی2.7 درصد افزایش و از نظر ارزش شش درصد کاهش یافته است و 33.7 درصد از کل ارزش صادرات غیرنفتی به محصولات پتروشیمی اختصاص دارد. از سوی دیگر میزان واردات کشور در این مدت به نسبت مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی با 14 درصد افزایش و از نظر ارزشی با 9درصد کاهش مواجه شده است.

کد خبر 174898

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار