همشهری آنلاین: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از احضار وزیر امور خارجه کشورمان به کمیسیون متبوعش برای ارائه توضیحات درباره دیدار اخیرش با وزیر خارجه انگلیس خبر داد.

صالحی استقلال

فارس نوشت: سید حسین نقوی عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از احضار علی‌اکبر صالحی وزیر امورخارجه کشورمان به کمیسیون متبوعش برای توضیح درباره دیدار اخیرش با وزیر امور خارجه انگلیس در حاشیه نشست کابل خبر داد.

وی گفت: تاریخ روابط خارجی انگلیس با ایران مملو از خیانت‌هایی است که این کشور در حق ملت‌ ایران انجام داده، چه در دوران جنبش تنباکو، چه در دوران نهضت مشروطه که باعث انحراف این نهضت و اعدام شیخ فضل‌الله نوری شد و چه بعد از آن که با قرارداد 1919 به دنبال سلطه بر کل کشور ما بودند و سپس با حمایت از رضا خان.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه یادآور شد: در هر دوره تاریخی روابط ایران با انگلیس را که بررسی می‌کنیم، شاهد خیانت‌های این کشور به ملت ایران بودیم.

به گفته وی، ‌از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون نیز، جزء سابقه خیانت و ظلم در حق ملت ما، چیز دیگری از انگلیس ندیدیم.

"در فتنه 88 نیز شاهد بودیم که انگلیس فعا‌‌ل‌ترین بازیگر خارجی در فتنه بود، سفارتخانه این کشور مدیریت فتنه 88 را در کشور ما انجام می‌داد، به همین دلیل مجلس شورای اسلامی کاهش روابط ایران با انگلیس از سطح سفیر به کاردار را تصویب کرد، حتی در طرحی که مطرح بود، در ابتدا قطع رابطه با انگلیس مطرح بود، ولی این موضوع تعدیل شده و به کاهش روابط تقلیل شد."

نقوی با بیان اینکه ما تاکنون چیزی جزء خیانت در حق ملت ایران از انگلیس شاهد نبودیم، تصریح کرد: ما از جزئیات نشستی که در حاشیه اجلاس افغانستان انجام شده، اطلاعی نداریم و به همین دلیل قطعاً کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی این موضوع را با دعوت از علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه بررسی می‌کند روشن شود که به چه دلایلی این ملاقات انجام شده است.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: باید دید متن مذاکرات چه بوده و چه مطالبی در این دیدار بیان شده است تا سپس بتوانیم راجع به آن صحبت کنیم.

سید حسین نقوی در خاتمه تأکید کرد که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی منتظر توضیحات صالحی درباره دیدارش با وزیر خارجه انگلیس است و قطعاً کمیسیون از صالحی دعوت می‌کند تا راجع به این موضوع توضیح دهد و مشخص شود این دیدار با چه هماهنگی‌هایی انجام شده و چه گفت‌وگوهایی در این ملاقات مطرح شده است.

کد خبر 174731
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار