همشهری آنلاین: مقامات آمریکا اعلام کردند، به دنبال حمله یک هواپیمای بدون سرنشین سازمان سیا به مناطق مرزی پاکستان، فرمانده شماره دو القاعده کشته شد.

اللیبی

به گزارش ایسنا، به نقل از آسوشیتدپرس، مقامات آمریکایی تصریح کردند، در این حمله پنج تن از شبه‌ نظامیان القاعده نیز کشته شدند که "ابویحیی اللیبی"، فرمانده شماره دو القاعده نیز در میان آن‌ها بوده است.

 پس از وقوع این حمله مقامات آمریکایی از احتمال کشته شدن ابویحیی اللیبی سخن به میان آوردند این در حالی است که به طور دقیق مطمئن نبودند او کشته شده است. اما ساعاتی پیش خبر مرگ فرد شماره دو القاعده تایید شد.

 اللیبی جدیدترین فرمانده ارشد القاعده است که در جنگ محرمانه آمریکا علیه القاعده کشته می‌شود. سال گذشته اسامه بن لادن، رهبر القاعده در حمله نیروهای ویژه آمریکایی کشته شد.

 پیش از این وزارت خارجه آمریکا برای اطلاعات منجر به دستگیری یا کشته شدن اللیبی یک میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود. اللیبی تعداد بسیاری فیلم ویدئوی تهیه کرده بود که در آن‌ها خواستار حمله به آمریکا شده بود. وی در سال 2005 از زندان پایگاه هوایی بگرام در افغانستان فرار کرد.

 پس از کشته شدن بن لادن در سال گذشته ایمن الظواهری، رهبری القاعده را در دست گرفت و اللیبی نفر شماره دو القاعده شد. اللیبی مسئول عملیات‌های روزانه القاعده در مناطق قبایلی پاکستان بود.

 پائول پیلار، افسر سابق سازمان سیا اظهار داشت: اللیبی یکی از مهم‌ترین افرادی بود که باید در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در پاکستان هدف قرار می‌گرفت.

کد خبر 173067

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار