همشهری آنلاین: محافظت از چشم‌ها در روزهای تابستان که خورشید شدت تابش بیشتری دارد، اصولی دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان سلامت چشم‌ها را تضمین کرد.

sunglass

مراقبت از سلامت بدن در تمام روزها و در تمام فصل‌ها لازم است. اما در بعضی فصل‌ها باید علاوه بر نکات معمول، مسائل خاصی را هم برای سالم نگاه داشتن بعضی از قسمت‌های بدن خود رعایت کنیم. فصل تابستان و روزهای گرم سال از جمله آن وقت‌هاست. روزهایی که باید مواظب باشیم آب بدنمان کم نشود، گرمازده نشویم، در نگهداری مواد غذایی در روزهای گرم دقت کنیم تا مسموم نشویم و ....

این‌که اشعه خورشید در این روزهای سال بیش از همیشه خطرناک است و باید از پوست خود در مقابل اشعه ماوراء‌بنفش محافظت کنیم را هم تقریبا همه می‌دانند. این میان نکته مغفول لزوم محافظت چشم‌ها از این اشعه است که شاید افراد کمتری نسبت به اهمیتش آگاه باشند.

عینک آفتابی را به خاطر بسپار

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش اثرات بلند مدت و کوتاه مدتی بر روی چشم‌ها دارد. هرچند کارشناسان می‌گویند مردم با چشمان آبی نسبت به چشم قهوه‌ای‌ها بیشتر در معرض خطر آسیب‌های اشعه UV هستند، اما شما هر رنگ چشمی که داشته باشید، اگر در دراز مدت در معرض نور قرار بگیرید با مشکلاتی مانند این مواجه می‌شوید:

ناخنک چشم: این عارضه همراه با خارش و تورم و ... ظاهر می‌شود که باید با جراحی آن را از بین برد .

آب مروارید: کدورت عدسی چشم است که یکی از علت‌های وقوع آن قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید است.

دی جنریشن ماکولای: ماکولا در پشت چشم و در وسط شبکیه است . آسیب به سلول‌های عصبی در ماکولا می‌تواند شما را در تشخیص رنگ‌ها دچار مشکل کند و تاری در جزئیات را به ‌همراه بیاورد .

آفتاب سوختگی چشم یا برف کوری: این مشکل البته زیاد به تابستان مربوط نیست و بیشتر کسانی را مبتلا می‌کند که اسکی بازی می‌کنند و در صورت عدم رسیدگی حتی می‌تواند منجر به نابینایی شود .

به دلیل این مشکلات جدی است که متخصصان می‌گویند همه افراد نیازمند استفاده از عینک آفتابی هستند. اما بسیاری از افراد این توصیه را جدی نمی‌گیرند و حتی افرادی‌که عینک آفتابی دارند، در مدت روز زمان اندکی و مثلا فقط در هنگام ظهر از آن استفاده می‌کنند.

الته هیچ آمار دقیقی از افرادی که در کشور ما خود را ملزم به استفاده از عینک آفتابی می‌کنند وجود ندارد، اما به گزارش دیلی هلث، مطالعه‌ای که به‌تازگی در آمریکا بر روی 10‌هزار نفر انجام شده، نشان می‌دهد تقریبا 73 درصد بزرگسالان از عینک آفتابی استفاده می‌کنند.

اما نکته جالب این گزارش آن‌جاست که دو سوم این افراد اعلام کردند که به دلیل جلوگیری از ورود نور خیره‌کننده به چشم‌هایشان از عینک آفتابی استفاده می‌کنند و فقط یک ششم این افراد اعلام کرده‌اند که به دلیل محافظت از چشم‌هایشان و حفظ سلامت چشم‌ها در برابر نور خورشید از عینک آفتابی استفاده می‌کنند. یعنی بیشتر این افراد هم از خطرات نور خورشید برای چشم آگاه نبودند و فقط برای راحتی از عینک استفاده می‌کردند.

محققان همچنین دریافتند آن‌هایی که از عینک آفتابی استفاده نمی‌کنند هم دلایل متفاوتی برای این کارشان دارند: بیش از نیمی از مردم به سادگی می‌گویند که فراموش کرده‌اند.

14 درصد مردم عینک ندارند یا عینکشان شکسته است و بیش از 20 درصد هم اصلا اعتقادندارند که با در معرض نور قرار گرفتن، سلامتی چشمها به خطر می‌افتد.

در این میان شاید بتوان کودکان را آسیب‌پذیر‌ترین گروه نامید. حتی در میان آن 73 درصد از بزرگسالان که خود از عینک آفتابی استفاده می‌کنند، تنها 58 درصدشان کودکان را تشویق به استفاده از این وسیله می‌کنند. این درحالی است که کودکان نیز به حفاظت از چشم‌ها در برابر نور خورشید احتیاج دارند. این مساله شاید در کشور ما که دسترسی به عینک آفتابی استاندارد مخصوص کودکان سخت‌تر هم هست، بیشتر نمود داشته باشد.

متخصصان بر این باورند که برای متقاعد کردن مردم به استفاده از عینک آفتابی، باید آن‌ها را با خطرات در معرض UV قرار گرفتن در زمان طولانی آشنا کرد .

«عینک آفتابی باعث کاهش چین و چروک در اطراف چشم می‌شود.» با چنین جمله‌ای شاید تعداد زیادی از جوانان به استفاده از این وسیله ترغیب شوند.

اما در انتخاب عینک آفتابی حتما باید به استاندارد بودن آن توجه داشت. عینک استاندارد عینکی است که از چشم شما در مقابل دو اشعه UVA و UVB محافظت کند. بهترین رنگ عینک آفتابی که از طیف اشعه‌های مضر محافظت کند هم رنگ‌های سبز، قهوه‌ای و خاکستری است.

همچنین سعی کنید عینکی انتخاب کنید که دو طرف چشم تا منطقه گیجگاهی را بپوشاند تا محافظ خوبی در برابر برخورد اشعه ماوراءبنفش به چشم و پوست اطراف آن باشد.

چند توصیه مفید

علاوه بر استفاده از عینک آفتابی، این چند توصیه هم می‌تواند در روزهای پیش رو به سلامت چشم‌ها کمک کند:

- روزی 3 بار چشمان خود را با آب خنک بشوئید. این کار باعث می‌شود ذرات غبار و آلودگی‌ که وارد چشمتان شده‌اند پاک شوند.

- هرگز با دستان آلوده چشم‌های خود را نمالید چون این کار باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک می‌شود.

- تا جایی که امکان دارد در محیط‌هایی که آلودگی هوا زیاد است از لنزهای چشمی استفاده نکنید.

- مایعات زیاد بنوشید چون کم شدن آب بدن به طور غیرمستقیم روی تولید اشک چشم تاثیر می‌گذارد.

کد خبر 172609
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز