مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۱ - ۰۵:۲۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: دبیر اجرایی کمیته آماتوری انجمن نجوم ایران با بیان اینکه برای دومین بار پدیده نادر گذر زهره از مقابل خورشید در ماه جاری رخ خواهد داد، گفت: علاقمندان می‌توانند بامداد روز 17 خردادماه از محل زندگی خود با رعایت نکات ایمنی این پدیده را رصد کنند

پدیده گذر زهره

به گزارش مهر، اسدالله قمری نژاد با اشاره به پدیده گذر زهره از مقابل خورشید، افزود: معمولا سیارات داخلی (سیاراتی که میان خورشید و زمین قرار گرفته‌اند) در حرکت مداری خود در زمان‌هایی از مقابل خورشید عبور کنند و از دید ناظر زمینی به صورت لکه سیاره در مقابل قرص خورشید قابل مشاهده هستند.

دبیر اجرایی کمیته آماتوری انجمن نجوم ایران، با تاکید بر اینکه پدیده‌های گذر از پدیده‌های کمیاب و نادر نجومی هستند، اظهار داشت: یکی از نادرترین این دسته از پدیده‌های نجومی گذر سیاره زهره از مقابل خورشید است که به طور متوسط هر 120 سال قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه به طور معمول، در هر قرن شاید تنها یک بار شاهد پدیده نادر گذر زهره از مقابل خورشید باشیم، ادامه داد: در قرن بیستم اصلا شاهد پدیده گذر سیاره زهره از مقابل خورشید نبودیم ولی در قرن 21 برای ما زمینی‌ها این گذر 2 بار قابل مشاهده است. این پدیده یک بار در 19 خرداد 1383 رخ داد و پس از گذشت 8 سال شاهد تکرار دوباره این گذر هستیم.

جزئیات گذر زهره از مقابل خورشید

قمری نژاد، زمان گذر را بامداد روز 17 خردادماه برابر 5 ژوئن 2012 دانست و یادآور شد: علاقمندان برای رصد این پدیده می‌توانند صبحگاه از محل زندگی خود این پدیده را رصد کنند.

وی به بیان جزئیات این پدیده نجومی پرداخت و خاطر نشان کرد: زمان طلوع خورشید زهره در میانه‌های مسیر عبور خود از مقابل قرص خورشید قرار گرفته است و ساعاتی از ورود سیاره زهره به مقابل قرص خورشید می‌گذرد از این رو تماس‌های اول و دوم این دو جرم آسمانی برای ایرانیان قابل مشاهده نخواهد بود.

قمری نژاد اضافه کرد: برای رصد گران ایرانی زمان کافی برای رصد این پدیده وجود دارد و می‌توانند تا ساعت 9:20 صبح به رصد تماس‌های سوم و چهارم پدیده گذر زهره از مقابل خورشید ادامه دهند.

بهترین نقاط برای رصد گذر پدیده گذر زهره

دبیر اجرایی کمیته آماتوری انجمن نجوم ایران، طولانی‌ترین زمان گذر را برای ساکنان شرقی ایران و کوتاه‌ترین زمان گذر را برای مناطق غربی کشور دانست و اظهار داشت: این پدیده به غیر از بخشی از غرب آفریقا و آمریکای جنوبی از همه نقاط جهان قابل مشاهده است.

هشدار برای رصد پدیده گذر زهره و مشاهده خورشید

قمری نژاد، با تاکید بر اینکه رصد این پدیده نجومی با چشم غیر مسلح ممکن نخواهد بود، اضافه کرد: مشاهده مستقیم به خورشید می‌تواند عواقبی چون نابینایی‌های موقت و دائمی را برای فرد ایجاد کند این در حالی است که صدماتی که در زمان مشاهده به خورشید با چشم غیر مسلح وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه سلول‌های چشم توانایی انتقال درد را به مغز ندارد، گفت: از این رو لازم است تا رصدگران برای رصد این پدیده نجومی از فیلترهای مناسب و استاندارد استفاده کنند. این فیلترها در جلوی دوربین دو چشمی و تلسکوپ قرار می‌گیرند.

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با بیان اینکه رصدگران قبل از استفاده از فیلترها از سالم بودن آن مطمئن شوند، توضیح داد: برخی از فیلترهای مستعمل ممکن است روزنه‌های ریزی داشته باشند که در این صورت با عبور نور خورشید از آن اثرات نا مطلوبی بر روی چشم بگذارد.

کد خبر 172540
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی