همشهری آنلاین: سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک، طی نامه‌ای به رئیس دوره‌ای شورای امنیت این سازمان، اظهارات اخیر وزیر دفاع رژیم صهیونیستی در خصوص تهدید به حمله علیه تاسیسات هسته‌ای کشورمان و سایر اظهارات جنگ‌طلبانه مقامات این رژیم را تحریک‌آمیز، غیر موجه و خلاف مقررات بین‌المللی خواند و آن را قویاً محکوم کرد.

به گزارش همشهری آنلاین، محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک، طی نامه‌ای به رئیس دوره‌ای شورای امنیت این سازمان، اظهارات اخیر وزیر دفاع رژیم صهیونیستی در خصوص تهدید به حمله علیه تاسیسات هسته‌ای کشورمان و سایر اظهارات جنگ‌طلبانه مقامات این رژیم را  تحریک‌آمیز، غیرموجه و خلاف مقررات بین‌المللی خواند و آن را قویاً محکوم کرد.

محمد خزاعی در نامه خود که رونوشت آن برای «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد ارسال شده است، تصریح کرد: این قبیل اظهارات، نقض آشکار  اصول اساسی منشور ملل متحد و اصول اساسی قوانین بین‌المللی بوده و اقدامی بر علیه تلاش‌های جهانی در جهت تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی محسوب می‌شود.

سفیر و نماینده کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای پیشرو در مخالفت با تولید و انبار هر گونه سلاح‌های کشتار جمعی از جمله سلاح‌های اتمی بوده و به عنوان یک دولت عضو «ان پی تی»، در مناسبت‌های مختلف از جمله در نشست‌های بین‌المللی مرتبط رسماً اعلام نموده، سلاح‌های هسته‌ای به عنوان مهلک‌ترین و غیر انسانی‌ترین سلاح، از نظر مذهبی و قانونی جایگاهی در دکترین دفاعی و نظامی کشورمان ندارد. همچنین ایران از سال 1974 از هیچ تلاشی در جهت تحقق منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه در چارچوب منشور سازمان ملل متحد و کنفرانس بازنگری «ان پی تی» دریغ نکرده است.

محمد خزاعی ضمن تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه اغازگر جنگ و حمله بر علیه هیچ ملتی نبوده و نخواهد بود، افزود: اما در عین حال ایران، بر اساس حق ذاتی خود و بر اساس ماده 51 منشور ملل متحد، در اقدام برای دفاع از خود و پاسخ به هر گونه حمله علیه ملت ایران و اتخاذ اقدامات دفاعی متناسب برای دفاع از خود لحظه‌ای تردید نخواهد کرد.

سفیر و نماینده کشورمان اضافه کرد: مضحک آن است که این اظهارات فتنه‌جویانه و ادعاهای بی اساس علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران توسط مقامات رژیمی بیان می‌شود که دارای سیاه‌ترین پرونده‌ها در زمینه اشغالگری، بی رحمی و جنایت علیه بشریت بوده و سلاح‌های  هسته‌ای این رژیم و توسعه مخفیانه آن مهمترین تهدید علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی محسوب می‌شود.

محمد خزاعی در پایان این نامه درخواست کرده تا این نامه به عنوان سند شورای امنیت سازمان ملل ثبت و منتشر شود.

بر طبق این گزارش، باراک وزیر دفاع رژیم صهیونیستی اخیراً در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای احتمال حمله نظامی اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران را رد نمی‌کند و افزوده بود که ایران هسته‌ای قابل تحمل نبوده و هیچ گزینه‌ای از روی میز نباید برداشته شود.

کد خبر 171895
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز