همشهری‌آنلاین: مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی از آغاز عرضه سکه های پیش فروش شده مرحله دوم از چهار شنبه هفته جاری خبر داد.

ایرنا نوشت: پیمان قربانی افزود: اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی از طریق شماره تلفن های 64463786 و 64463796 آماده پاسخگویی به سوالات ثبت نام کنندگان در زمینه ابزارها و تحویل سکه است.

وی از تعیین تکلیف 55 درصد سکه‌های پیش خرید شده خبر داد و گفت: بانک مرکزی در سال گذشته در پنج مرحله و با زمان‌های تحویل چهار ماهه (دو نوبت)، 6 ماهه، هشت ماهه و 9 ماهه در مجموع بیش از 9 میلیون قطعه سکه تمام بهار آزادی پیش فروش کرد.

قربانی افزود: از مجموع حدود چهار میلیون و 100 هزار قطعه سکه پیش فروش شده در مرحله اول 2 میلیون و 400 هزار سکه تحویل ثبت نام کنندگان شده است.

به گفته وی، یک میلیون و 100 قطعه سکه به دلیل عدم مراجعه به شعب بانک ملی از مرحله اول پیش فروش تعیین تکلیف نشده و افرادی که برای دریافت سکه مراجعه نکردند، حدود 28 درصد پیش خریداران سکه هستند و بقیه نیز از ابزارهای جایگزین استفاده کردند.

مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی با بیان آن که دو میلیون و 800 هزار سکه تبدیل به ابزارهای جایگزین شده است، گفت: از این میزان 88 درصد به اوراق گواهی سپرده تبدیل شد و در مجموع 55 درصد از کل 9 میلیون قطعه سکه پیش فروش شده ایفای تعهد شده است.

وی گفت: بانک مرکزی علاوه بر این که چهار میلیون قطعه سکه را در زمان مقرر ایفای تعهد کرده از آمادگی کامل برای تحویل مابقی سکه‌های پیش فروش شده برخوردار است.

قربانی تصریح کرد: بانک مرکزی دو میلیون قطعه سکه مازاد نیاز به بانک ملی تحویل داده تا متناسب با مصرف در روزهای آینده و در زمان سررسید تحویل شود.

وی با اشاره به حجم بالای ثبت نام کنندگان در ماه‌های گذشته گفت: این امر منجر به افزایش عرضه سکه در روزهای جاری شده است.

این مقام مسوول در بانک مرکزی از ثبت نام کنندگان سکه خواست تا زمان مراجعه به شعب را مدیریت کنند تا شعب با ازدحام مواجه نشود.

قریانی در خصوص ابزارهای جایگزین سکه گفت: هر چند خرید سکه پیش فروش از روز جاری در شعب بانک‌ها متوقف شده است، اما ابزار اوراق گواهی سپرده تا ششم خرداد ماه تمدید شده، ضمن آن که ثبت نام کنندگان می‌توانند اوراق گواهی طلا یا پته را نیز دریافت کنند.

کد خبر 171297

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار