همشهری آنلاین: دو تن از زائران ایرانی ربوده شده توسط معارضان سوری امروز جمعه آزاد شدند.

ایرنا نوشت: این دو زائر ایرانی آزاد شده که گفته می‌شود نام آنها شاه مراد نجفی طالب و شاه قلی قلاوند است، تحویل ماموران سازمان اطلاعات ترکیه در مرز این کشور و سوریه شده‌اند.

دو زائر آزاد شده ایرانی هنوز به مقامات ژاندارمری و پلیس امنیت ترکیه تحویل داده نشده‌اند. زائران آزاد شده ایرانی قرار است توسط پلیس امنیت ترکیه در اختیار مقامات سفارت ایران در ترکیه قرار گیرند.

22 زایر ایرانی دی و بهمن سال گذشته از سوی افراد مسلح در شمال سوریه و در مسیر حلب به دمشق ربوده شدند. در اواخر سال 1390، یازده نفر از این زایران در ترکیه آزاد و تحویل مقامات ایرانی شدند. در دو نوبت دیگر نیز هفت زایر ایرانی ربوده شده آزاد شدند و از طریق ترکیه به ایران بازگشتند.

هم اکنون هفت مهندس ایرانی ربوده شده در اختیار افراد مسلح مخالف دولت سوریه باقی مانده‌اند. این مهندسان شاغل در نیروگاه جندر در مرکز سوریه 28 آذر ماه سال گذشته از سوی افراد مسلح در شهر حمص ربوده و به نقطه نامعلومی انتقال داده شدند.

برخی در این ارتباط با اشاره به نفوذ ترکیه در بین افراد مسلح سوریه (مخالف دولت) از نقش آفرینی این کشور در ارتباط با آزادی زایران ایرانی خبر می‌دهند. تلاش‌ها برای آزادی هفت مهندسی ایرانی ربوده شده نیز ادامه دارد.

کد خبر 169976
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز