همشهری آنلاین: یک دانشمند ترک بر اساس مطالعات خود پیش بینی کرده است که در سال 2014 زلزله‌ای به شدت بیش از 7 ریشتر شهر استانبول ترکیه و مناطق پیرامونی آن را خواهد لرزاند.

عصر ایران نوشت: از نظر این دانشمند، شهر استانبول روی گسلی است که منطقه جنوبی این گسل در 100 سال اخیر بدون هیچگونه فعالیت بوده و همین مساله نگرانی را از شدت زلزله احتمالی بیشتر می‌کند.

پروفسور «احمد مته ایشیکارا» مدیر سابق رصدخانه معروف «کاندیلی» استانبول در گفت‌وگو با روزنامه آکشام با هشدار نسبت به وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ در حوزه دریای مرمره از تلفات گسترده این زمین لرزه در شهر استانبول ابراز نگرانی کرد.

 آmoreشنایی با مناطق زلزله خیز کره زمین

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه از زمان وقوع آخرین زمین لرزه در این حوزه بیش از 100 سال می‌گذرد گفت که وی زلزله ماه اوت سال 1996 استانبول را نیز پیش بینی کرده بود.

از نظر این دانشمند ترکیه‌ای شهر استانبول روی گسلی است که منطقه جنوبی این گسل در 100 سال اخیر بدون هیچ گونه فعالیت بوده و همین مساله نگرانی را از شدت زلزله احتمالی بیشتر می‌کند.

پروفسور ایشیکارا در سال‌های گذشته همواره تلاش کرده است تا به افکار عمومی و مسئولان ترکیه درباره زلزله احتمالی استانبول هشدار دهد. وی بدین منظور روزهای جمعه به مساجد می‌رود تا از حضور مردم در نماز جمعه استفاده کرده و به آنها درباره زلزله هشدار دهد.

گفتنی است بنا به نظر بسیاری از کارشناسان شهر تهران نیز همچون استانبول روی گسل‌های زلزله خیز است و ازدحام جمعیت و سازه‌های غیر ایمن این شهر را نیز همچون استانبول به لحاظ ریسک ناشی از آسیب‌های زلزله در معرض خطر قرار داده است.

می توان گفت شهرهای تهران و استانبول از این جهت هم داستان هستند و هر دو شهر بزرگ و عمده در منطقه زیر سایه تهدید دایمی وقوع زلزله که تلفات آن ممکن است به صدها هزار نفر برسد، زندگی می‌کنند.

کد خبر 169877

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار