همشهری‌آنلاین: رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: معتقدم اولین راه حل برخی مشکلات اقتصادی این است باور کنیم نباید با پول نفت این چنین رفتار کرد و آن را بی محابا خرج کرد متاسفانه احمدی نژاد بدترین رفتار را با درآمدهای ارزی انجام داد.

احمد توکلی در نشست علمای مشهد با کاندیداهای جبهه متحد اصولگرایان در شرق تهران مطالبی را مطرح کرد که مهمترین آنها به نقل از مهر در زیر می‌آید:

  • سرانه هر ایرانی به قیمت ثابت در دوره میرحسین موسوی سالانه 608 دلار، در دوره آقای هاشمی رفسنجانی سالانه 384 دلار و در زمان آقای خاتمی سالانه 364 دلار بود اما در زمان 5 سال اول دولت احمدی نژاد این رقم به 824 دلار افزایش پیدا کرده است.
  • تولید در ایران از گذشته به دلایل مختلف مشکل داشته و متاسفانه در سال‌های اخیر شدیدتر شده که یک علت آن ترویج واردات در کشور است.
  • در دولت اصلاحات به دلیل اینکه قصد داشتند عضو سازمان تجارت جهانی شوند به غلط تعرفه‌ها را کاهش دادند که این یک اشتباه استراتژیک بود. ما در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد استدلال‌های زیادی برای افزایش تعرفه‌ها مطرح کردیم و حتی تعرفه‌ها را بالا می‌بردیم اما دولت در عمل جور دیگری رفتار می‌کرد و تعرفه‌ها پایین می‌آمد به نوعی باید گفت در این زمینه زورمان نرسید.
  • به دلیل اینکه بخش مهمی از عامل تولید انرژی است افزایش قیمت آن موجب شد تا هزینه تمام شده کالاهای داخلی بالا برود و قیمت اجناس داخلی افزایش پیدا کند که همین امر سبب شد تا قدرت خرید مردم دچار کاهش شود.
  • مجلس برای جلوگیری از تبعات بیشتر قانون هدفمندی یارانه‌ها تصمیم گرفت 30 درصد منابع حاصل از درآمدها صرف کمک به واحدهای تولیدی شود اما این منابع تخصیص پیدا نکرد و واحدهای تولیدی ضربه خوردند که اولین انها مرغداری‌ها بودند که بسیار گرفتار شدند.
  • نوسانات اخیر در بازار ارز موجب شد تا در 40 روز ارزش پول داخلی 60 درصد کاهش ارزش پیدا کند، گفت: این امر باعث شد تا قدرت رقابت اجناس داخلی با خارجی کمتر شود و صادرات لطمه زیادی متحمل شود و به دنبال آن واردات افزایش پیدا کند.
  • معتقدم اولین راه حل این مشکلات این است باور کنیم نباید با پول نفت این چنین رفتار کرد و آن را بی محابا خرج کرد متاسفانه احمدی نژاد بدترین رفتار را با درآمدهای ارزی انجام داد.
  • خرج دلارهای نفتی به اسم کار عمرانی موجب پیدایش بیماری هلندی شد یعنی کل یارانه‌هایی که توسط دولت تا پایان 23 بهمن سال گذشته پرداخت شد چهل وپنج هزار میلیار بود در حالیکه درآمدهای حاصل از هدفمندی تنها بیست و نه هزار میلیارد بود لذا دولت تصمیم گرفت شانزده هزار میلیارد تومان کسری باقیمانده را از محل فروش نفت جبران کند و بانک‌ها تصمیم گرفتند اسکناس چاپ کنند که این در اصطلاح اقتصادی پول پرقدرت نام دارد. همین نقدینگی میزان تورم را به مقدار زیادی بالا برد.
  • حزب اللهی‌ها در مساجد و دانشگاه‌ها تحت فشار قرار دارند. دلیل این موضوع این است که عقلانیت و عدالت در عرصه‌های مدیریتی به اندازه کافی رعایت نمی‌شود لذا باید تا جایی که امکان دارد ارکان حاکمیت را از افراد عاقل پر کنیم.
کد خبر 167696

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار