همشهری آنلاین: وزیر اقتصاد با تشریح سیاست دولت در بازار سکه و طلا در سال91 گفت: دولت در جهت ثبات اقتصاد در بخش کلان و حفظ حقوق مردم تصمیمات جدیدی اتخاذ کرده و امسال در تلاشیم با تنظیم بازار ارز جلوی نوسانات طلا را بگیریم.

سید شمس الدین حسینی تاکید کرد: البته آنچه مسلم است این که قیمت طلا وابسته به بازارهای جهانی است و در داخل نمی‌توان قیمت‌ها را به دلخواه تغییر داد.

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه با رشد یا کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی، قیمت طلا در بازارهای داخلی نیز افزایش یا کاهش می‌یابد، افزود: اما از نوسانات قیمت طلا می‌توان جلوگیری کرد.

حسینی به نوسانات بازار سکه، طلا و ارز در سال 90 اشاره و گفت: در سال گذشته در بخش طلا، اتفاقاتی در اقتصاد ایران رخ داد که نیاز به بازنگری دارد.

وی ادامه داد: در هیچ جای دنیا طلا به زندگی روزمره و معاش مردم و حتی انگاره‌های اقتصادی عموم مردم گره نمی‌خورد اما در بازار ایران این اتفاق رخ داد و سفته بازی‌هایی صورت گرفت که در این میان افراد عامی و غیر متخصص متضرر شدند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: اگر بر گردیم به چند سال گذشته، این اتفاق در بازار مسکن نیز رخ داد و به یک باره حجمی از سرمایه‌ها وارد بازار مسکن شد. با این حاشیه جدید که وارد بازار سکه، ارز و طلا شد، تعادل بازار بهم خورد و این عدم تعادل انتظارات را تحت تاثیر قرار داد.

وی ادامه داد: به جز مسببان این اتفاق، افراد عامی و غیرمتخصص در این بخش ضرر کردند و با اتفاقات رخ داده در بازار ارز و سکه، جابجایی و نقل و انتقال پول و تبدیل آن دچار مضیقه‌هایی شد و در جایی که با یک هجمه تقاضای سفته بازی و احتیاطی همراه گردید، کار با دشواری مواجه شد.

بر اساس گزارش ایرنا، حسینی اضافه کرد: مضیقه‌ها خوشبختانه مدیریت شد و با تشکیل یک کارگروه در دولت برای رسیدگی به بازار سکه و ارز، کارها در این کارگروه پیگیری و مدیریت شد.

کد خبر 167421
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز