گروه اقتصادی: رئیس‌کل بانک مرکزی یک هفته مانده به زمان آغاز عرضه سکه‌های پیش‌فروش‌شده از تمهیداتی جدید برای جلوگیری از زیان خریداران سکه خبر داد که براساس آن، این احتمال قوی وجود دارد که بانک مرکزی به جای عرضه سکه، اوراق مشارکت با نرخ سود 20 درصد به خریداران سکه تقدیم کند.

سکه

همزمان با اظهارنظر این مقام ارشد بانک مرکزی، دیروز رئیس‌جمهور در اظهارنظری تاکید کرد: متأسفانه غفلت برخی از مسئولان در نظارت موجب افزایش ناآرامی در بازار سکه و ارز شد. به گزارش فارس، محمود بهمنی با تشریح دلایل توقف پیش‌فروش سکه با هدف جلوگیری از زیان مالکان سکه‌های پیش‌فروش شده گفت: با تحویل 4 میلیون قطعه سکه شاهد افت قیمت خواهیم بود. رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به انجام 2 اقدام برای جلوگیری از ضرر خریداران سکه‌های پیش‌فروش شده گفت:

در این راستا برای بازگشت ثبات به بازار پس از کاهش قیمت‌ها، بانک مرکزی دور جدید پیش‌فروش را آغاز نخواهد کرد. وی اقدام بعدی را پیشنهاد روش‌های جایگزین به دارندگان حواله‌های پیش‌خرید عنوان کرد و افزود: بر این اساس خریدار درصورت تمایل می‌تواند به جای دریافت سکه معادل آن اوراق مشارکت با نرخ 20 درصد اخذ کند. بهمنی تاکید کرد: استفاده از این روش‌های جایگزین تنها با هدف جلوگیری از زیان خریداران سکه‌های پیش‌فروش شده و مدیریت بهتر بازار است و اگر تمامی خریداران سکه‌های خود را مطالبه کنند، بانک مرکزی هیچ مشکلی در تامین سکه‌ها ندارد.

کاهش قیمت سکه ادامه دارد

با کاهش تقاضا و عرضه زیاد سکه و طلا، نرخ سکه، طلا و دلار کاهش پیدا کرده است. دیروز سکه طرح جدید با قیمت 720 هزار تومان، طرح قدیم 735 هزار تومان، نیم‌سکه 365 هزار تومان، ربع سکه 192 هزار تومان و سکه گرمی 103 هزار تومان معامله شد. اظهارات محمود بهمنی ممکن است در صورت ثبات قیمت طلا در بازار جهانی، به ثبات نسبی قیمت سکه و طلای داخلی منجر شود.

کد خبر 165761

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار